Do sobotního poledne akce přilákala 65 lidí, společně s dětmi, které neplatí dvacetikorunové vstupné, bylo zájemců kolem stovky. „Někteří chodili už před devátou hodinou, asi se nemohli dočkat. Jeden pán vzpomínal, že jeho dědeček dělal kočího u baronky, napsal nám o tom do návštěvní knihy,“ řekla Deníku šestnáctiletá Martina Szwarcová, která se o příchozí stará.

Do Hnojníku přijeli lidé až z Havířova nebo Orlové. Žena z Frýdku-Místku, která neuvedla své jméno, po prohlídce památky konstatovala: "Zámek vypadá hrozně. Já jsem ho znala ještě z dob, kdy tady bylo ředitelství státních statků. Držím novým majitelům palce, aby se jim jejich záměry povedly."

"Rodiče tady měli svatbu, bylo to v roce 1961 nebo 1962," lovil v paměti Henryk Wawreczka z třineckých Nebor. "Přišel jsem, protože se zajímám o region, takové věci dokumentuji a fotím," dodal pětačtyřicetiletý muž. Obřadní síň na zámku fungovala ještě na konci osmdesátých let.

Zámek chátral zejména v posledních osmi letech - patřil švýcarskému zločinci, který se o něj nestaral. - více ZDE

Nemovitost letos v květnu koupila českotěšínská firma AAron House. - více ZDE

Památku chce zrekonstruovat a upravit k bydlení. "Netušili jsme, že o prohlídku bude takový zájem," řekl redakci zástupce firmy Jaroslav Rozenák s tím, že majitelé záměrně jednu místnost neuklidili. Lidé tak mohli vidět, jakou spoušť po sobě zanechali bezdomovci, kteří donedávna v zámku přespávali. "Tak vypadalo celé přízemí," uvedl Rozenák.

Reakce na současný stav památky byly i emotivní. „Patrné to bylo třeba u pána, který speciálně kvůli zámku přijel z Hodonína,“ řekl Rozenák. „A už během týdne tu byla paní z Dobré, jejíž otec byl tady kočím. Vzpomínala, jak s baronem Beesem jezdili pod Godulu střílet kance. Popisovala to do podrobností. Říkala ještě: To pan baron Bees ještě poručil a jeli jsme bryčkou pro uhlí do Třince,“ dodal.

Zmocněnec českotěšínské firmy přišel s informací, že zámek mohl změnit majitele už počátkem roku. "Původně jsme to měli převzít v lednu. Zaplaceno to bylo, ale trvalo určité bezvládí, kdy nebyl zámek předán," řekl Rozenák. Ze zpoždění ale nikoho konkrétního neviní.

Zopakoval, že podrobnosti k budoucnosti zámku zatím majitelé nezveřejní. „Momentálně by to zavádělo ke spekulacím a k mystifikování lidí. Vidíte, jak to dopadlo v Ropici. Ale o všem důležitém budeme informovat. Před čtrnácti dny tady byla kontrola z památkového ústavu, v lecčem nám poradili, jsme ještě optimističtější. Mohu říci, že letos bude zámek zakonzervován, příští rok by se spustily nějaké přípravné stavby,“ uvedl Rozenák. "Pro firmu to bude každopádně největší akce, jakou kdy dělala. Jen omítka bude stát několik milionů korun. A musí to dělat firma, která má akreditaci, všechna povolení potrvají měsíce," podotkl. Podle něj by se památka mohla opravit i s pomocí dotací.

Rozenák již dříve slíbil, že zámecký park bude přístupný veřejnosti. "Louka je vykosená, bylo tady jeden a půl metru trávy. Zarostlé bylo i okolí zámku," řekl s tím, že park by měla dát do pořádku jedna z havířovských firem. "Doufám, že se domluvíme," uvedl. Dny otevřených dveří pomáhala připravit obecně prospěšná společnost Stonax z Třanovic.

Původně barokní zámek z 18. století prošel poslední velkou přestavbou zhruba v roce 1899, která mu dala dnešní podobu. Přestavěný zámek se na přelomu 19. a 20. století stal jedinou rezidencí barona Jiřího Beese. Velkou událostí pro hnojnický zámek byla návštěva a nocleh prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, která se uskutečnila 5. července 1930.