Na tuto velmi oblíbenou zámeckou akci, která už tradičně probíhá vždy na jaře a na podzim, se letos přišlo postupně podívat okolo pěti set návštěvníků. O zábavu se jim postaralo zhruba třicet účinkujících rekrutovaných většinou ze zaměstnanců a přátel Muzea Beskyd.

Diváci tak kromě historického zařízení zámku mohli spatřit i zdejší „panstvo a služebnictvo“, které se oddává rozličným hříčkám a hrám.

Hrabata se zámeckými komnatami projížděli na koloběžkách, služebné si hrály s panenkami, vychovatelka Zuzana alias ředitelka muzea Beskyd Zuzana Břízová roztáčela káču, pokojská Dáša s lokajem Pavlem si hráli na doktory, věštec Mirek ve verších předpovídal politickou budoucnost, kostelník Marek v kapli svaté Barbory stavěl věž z kostek a služka Lenka se žalářníkem Jakubem si zase ve sklepení hráli na Červenou Karkulku.

To vše se odehrávalo za mihotavé záře svíček, což v divácích vzbuzovalo pocit, že se právě ponořili do nějakého bláznivého útržku historie.

„Mezi návštěvníky zámku je o akci pokaždé obrovský zájem. Vstupenky si tentokrát lidé mohli koupit v předprodeji dva dny předem. Pro ty, kdo to nestihli, už zbylo jen pár posledních lístků na pozdější hodiny, hlavně na desátou nebo jedenáctou večer. Za večer děláme dvacet prohlídek, na každou může jít pětadvacet lidí, takže během pátečního večera zámkem prošlo asi pět set návštěvníků,“ vypočítal vedoucí oddělení programu a propagace Muzea Beskyd Miloš Kuliha.

Příští večerní prohlídka zámku při svíčkách bude zase příští rok v březnu. „Večerní prohlídky děláme rádi, i pro zaměstnance Muzea Beskyd je to veliká zábava, třebaže je někdy trochu náročné hrát stejnou scénku dvacetkrát po sobě. Někteří proto rádi improvizují a s velkou chutí si to užívají,“ usmíval se Miloš Kuliha.