Projekt se letos podařilo zrealizovat díky grantu ve výši 200 tisíc korun, který poskytla jedna z nadací. Milan Zakřevský z občanského sdružení Klub zábavy a sportu Záolší uvedl, že velkou zásluhu mají i místní dobrovolníci, kteří v areálu odpracovali více než 1700 dobrovol­nických hodin. „A to už je co říct,“ pravil Zakřevský. „Dobrovolníků k výstavbě bylo kolem čtyřiceti, někdo pomohl sem tam, někdo pravidelně. Chodili po šichtě, pomáhali i studenti,“ pravil.

Na vzniku hřišť se podílela i obec, byť starosta Rudolf Bilko konstatoval, že tato podpora byla spíše symbolická. Vendryně totiž veškeré síly upíná k dokončení stavby kanalizace, která doslova ždíme obecní rozpočet.

Bilko v sobotu pochválil všechny, kteří s novou podobou areálu pomohli. „Já před nimi smekám klobouk. Žasnu, jaké dílo v relativně krátké době vytvořili,“ prohlásil. Zakřevský poznamenal, že desítky tisíc korun do projektu věnovali i různí menší sponzoři a dárci.

Dokončení hřišť nebylo jednoduché, protože práce v posledních týdnech komplikovalo počasí a areál byl ještě nedávno doslova pod vodou. „Nebylo dne, kdy by nepršelo. Bojovali jsme s tím jak boxer v ringu, jsme rádi, že jsme to stihli v termínu. Ten byl stanoven na 15. června. Teď už nás čeká druhá, méně náročná fáze – účetnictví,“ naznačil Milan Zakřevský.

Na hřišti na minikopanou je už vysazen trávník a zatím je přikryté fólií. Sportoviště by mohlo být provozuschopné zhruba za měsíc. Naopak na beachvolejbalovém hřišti se v sobotu odehrálo přátelské utkání mezi Vendryní a Goleszowem. „Volejbal mě baví, ale plážový jsem ještě nezkoušela. Je to premiéra,“ poznamenala před utkáním osmnáctiletá Hana Šigutová.

„Je to jiné, podle mě je to těžší než klasický volejbal. Když to hrajete poprvé, tak vás druhý den bolí nohy. Ale zase když uděláte „rybičku“, je to měkčí dopad. A opálíte se u toho,“ zamyslela se její maminka Daniela Šigutová. I ona si v sobotu s chutí proti Goleszowu zahrála.

Historie Klubu zábavy a sportu Záolší spadá do roku 2004, dlouho se však jednalo o neformální skupinu lidí. „Klub jako občanské sdružení funguje čtyři roky,“ upřesnil Zakřevský. Společně se svými kolegy se už na podzim chystá na další projekt. Ten se bude týkat místní mateřské školy. „Celý ten areál se od základů změní,“ slibuje. Půjde o nové průlezky, chodníčky, u školky se vysadí i ovocné stromy. (lew)