„Všechno je možné. Ale mě se to netýká, já bydlím na kopci. Pokud jde o záplavy v Čechách, určitě je to nepříjemné," prohodila v pondělí 52letá Olga, když procházela kolem frýdeckého autobusového stanoviště. To leží od řeky zhruba minutu chůze. Šestnáctiletá frýdecko-místecká studentka Hana neměla z vody žádný strach. „Já se povodní neobávám. Sleduji předpověď počasí, tady ve Frýdku-Místku v nejbližších dnech nic nehrozí," uvedla.

Déšť? Spíše mžení

Ze záplav prozatím nemají strach ani v Těrlicku, kde se zejména při přívalových deštích pravidelně vylévá z koryta říčka Stonávka nad Těrlickou přehradou.

„My z velké vody nemáme obavy. Současný déšť je spíše mžení, ze kterého nebezpečí nehrozí. Výšku hladiny ve Stonávce hlídá automatický systém, který zatím hlásí zcela běžný stav. Naše síly, především dobrovolné hasiče, mobilizujeme teprve ve chvíli, kdy se hladina začne blížit k prvnímu povodňovému stupni. Pak se kontrolují místa, kde by vylití z břehů mohlo hrozit. A k tomu se nyní rozhodně neschyluje," řekl v pondělí před polednem těrlický starosta Martin Polášek.

V klidu jsou také v Bohumíně, kde nicméně situaci bedlivě monitorují. „Zatím to nevypadá, že by hrozilo to, co je v Čechách," sdělila mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Jak ale dodala, kdyby se objevily razantní změny v předpovědi, pak by přijali příslušná opatření. Přesto Bohumínští situaci sledují. „Dostáváme informace od hasičů i metereologů. Ti vyhlásili, že dnes může v některých místech dojít k prvnímu stupni povodňové aktivity, povodňové bdělosti," dodala Lucie Balcarová.

V pořádku je situace také v Petrovicích, které také v minulosti povodně zasáhly. „Vše ale bedlivě sledujeme, zvláště teď, když prší. V kontaktu jsme také s hydrometeorologickým ústavem. Zatím máme informace, že ta katastrofální situace jako v Čechách by u nás neměla nastat," řekl starosta obce Marian Lebiedzik. V Petrovicích vybudovali hráze, které chrání centrum obce. Místní doufají, že je nebudou muset letos testovat.

Kliknu a vidím

To, co prožívají obyvatelé českých měst a obcí, prožívali v červnu před čtyřmi lety obyvatelé Novojičínska. Ničivá povodňová vlna zdevastovala několik obcí, asi nejvíce Jeseník nad Odrou, který se tenkrát i kvůli čtyřem lidským obětem stal smutným symbolem povodní. Obrázky z Čech téměř v každém z obyvatel Jeseníku nad Odrou vyvolávají vzpomínky na prožité chvíle. A to i přesto, že hladina říčky Luhy stoupla do pondělního odpoledne oproti normálu jen o několik centimetrů. „Vzhledem k tomu, že jsem byl o víkendu v Praze, o to více to sleduji a monitoruji," sdělil starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.

Před čtyřmi roky, 24. června, hladina Luhy stoupla z necelého metru až na osm metrů. Mezi opatření po povodních patřil také varovný monitorovací protipovodňový systém. I proto byl v pondělí jesenický starosta v klidu. „Když kliknu na internet a vidím předpověď srážek a stavy hladiny, vím, že si mohu dovolit opustit obec s vědomím, že tu voda určitě delší dobu nebude." Případné obavy obyvatel Jeseníku nad Odrou ale dokáže pochopit. „Lidé ani tak nemají strach z toho, že by se mohlo opakovat, co nedávno zažili. Ale určitě to, co se děje v Čechách, každý velmi intenzivně vnímá," poznamenal Tomáš Machýček.

Je to jen několik dní, co bojovali se záplavou obyvatelé části Studénky. I oni se znepokojením sledují situaci v Čechách. „Následky květnové povodně momentálně řešíme. Co se týká současného stavu, myslím si, že obyvatelé mohou být v klidu," ubezpečil starosta Studénky Ladislav Honusek. „Srážky, které přišly, stačí Bučovický potok odvést. Bedlivě sledujeme předpověď počasí, radar, ale podle toho, co se zatím na nás hrne, jsou to žlutá čísla, která nás neznepokojují. Až by se objevily hodnoty červené, bude zle. Ale v tuto chvíli to nevypadá, že by něco takového mělo přijít," uzavřel Ladislav Honusek.

Obyvatelé Vávrovic, které mají v minulých letech s povodněmi zlé zkušenosti, byli v pondělí v klidu. Třiasedmdesátiletý místní rodák pan Josef se s námi zastavil na pár slov: „Já i sousedé jsme v klidu. Z toho nic nebude. Neprší, srážky ustávají. Strach by byl, kdyby voda v řece byla větší," ukázal směrem k nedaleké řece Opavě. Na plotě svého domu pak ukázal zhruba do metru a půl. Do takové výšky voda sahala při povodni v roce 1997.

Kdykoliv za posledních pět set let postihly povodně Čechy, Moravě se vyhnuly, říkají na Bruntálsku

Moravskoslezský kraj Jiří Matuška z Nových Heřminov při povodni v roce 1997 přišel o veškerou úrodu na zahradě u rodinného domu i domácí zvířectvo, které se utopilo v rozvodněné řece Opavě. V domku měl přes metr bahna a vody, takže musel udělat nové podlahy a omítky, koupit nový nábytek i další vybavení. „Nepřeji to lidem v Čechách, po těch zkušenostech z roku 1997. Když to teď vidím v televizi, vzpomenu si, jak to bylo hrozné u nás, a co ty lidi ještě čeká," vyjádřil se Jiří Matuška. Jak říká, nesmí na další eventuální povodeň v Nových Heřminovech myslet, jinak by nemohli s rodinou v klidu žít. „Obavy máme stejně všichni, ať si to kdo v naší obci přizná, nebo nepřizná," dodal Matuška.

Podobná nálada panuje ve Vrbně pod Pradědem, jehož domy i podniky rovněž zasáhla ničivá vodní vlna z roku 1997. „Lidé vnímají stávající déšť negativně," řekl vrbenský zastupitel a předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus. V době, kdy psal knihu o povodních v roce 1997, zjistil zajímavou informaci: „Z historických zpráv vyplývá, že když povodně za posledních pět set let postihly Čechy, Moravě se vyhnuly. Co se týká největší povodně v Praze a Čechách, té museli lidé čelit v patnáctém století," prohlásil.

Byla vyhlášena povodňová bdělost Povodňová bdělost byla v pondělí od 6 hodin ráno vyhlášena pro celý Moravskoslezský kraj. „Očekáváme totiž větší počet srážek a bouřek, a to hlavně v Jeseníkách a na severních svazích Beskyd. Povodňovou bdělost jsme vyhlásili, protože hladiny některých řek by mohly stoupnout na první, v opravdu výjimečných případech na druhý povodňový stupeň," řekla Deníku Barbora Tobolová z Českého hydrometeorologického ústavu. Zároveň dodala, že očekávají největší rozvodnění u řek Olše a Bělé. (jm)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU