Druhý ročník participativního projektu ZAPOJ F-M zná svého vítěze. Celkem hlasovalo 529 lidí. Vítězný projekt si přálo 129 hlasujících.

"Občané měli možnost hlasovat v online anketě v aplikaci MUNIPOLIS a zároveň město umožnilo hlasování pomocí předtištěných lístečků přímo v budově magistrátu v Radniční ulici," informuje mluvčí frýdeckomísteckého magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

Jaká bude nová cyklostezka?
Nová cyklostezka do Beskyd propojí Nošovice a Morávku

Zvítězil návrh číslo 1, čili nároží u kruhového objezdu na třídě TGM ve Frýdku.„Hlasovala jsem pro nároží. Byla bych pro přírodní úpravu – rozšíření travnaté plochy, rostliny, kvetoucí stromy. Děkuji, že tohle děláte.“ Reagovala jedna z hlasujících obyvatelek.

„Mám zájem o zvelebení místa pod číslem 1. Na tomto místě byla v minulosti restaurace a obchod, takže by tam byl určitě přívod vody. Chtěla bych a představovala bych si malou kašnu třeba i s lavičkami. Děkuji.“ Uvedla ke své volbě další z občanek.

Druhým nejžádanějším návrhem se stal osmý návrh, plocha u zastávek Anenská v ulici Ostravské, a třetí nejvyšší počet získal návrh č. 2 hřiště pro malé děti v Parku pod zámkem. Dalším krokem v participativním projektu je plánovací den, který se uskuteční 22. března na vítězném místě.

Zapojení občanů Frýdku-Místku tímto nekončí

„Výběrem samotného místa zapojení občanů rozhodně nekončí. Město je chce aktivně zapojit do plánování budoucí podoby. V průběhu celého dne budou mít lidé možnost v plánovacím stánku diskutovat své náměty a formulovat očekávání, jak by mělo místo v budoucnu vypadat,“ potvrdil architekt Tomáš Čech, který v rámci projektu ZAPOJ F-M připravuje a zastřešuje zapojení občanů a spolupráci s nimi.

Zástávku na původním autobusovém nádraží v Místku čekají změny. Vizualizace.
Zastávka na původním autobusovém nádraží v Místku. Takto se brzy promění

Lidé, kteří posílali hlasy prostřednictvím aplikace, často využili možnosti přidat komentář. Díky tomu se sešly další podněty a požadavky, kterými se bude zabývat hlavní architektka města či příslušné odbory. Význam participativního rozpočtu totiž není jen o proměně vítězné lokality, ale i o všech dalších podnětech, které lze takto shromáždit a které mohou zástupci města v budoucnu využít.

Kromě možnosti osobní účasti obyvatel na plánovacím dni participační tým připravuje pro obyvatele také variantu zasílání konkrétních návrhů online a speciální pozornost město věnuje podnětům místních a organizací působících v okolí vybraného místa.

K TÉMATU

ZAPOJ F-M je projekt s využitím participativního rozpočtu, kdy občané rozhodují, které místo si nejvíce zaslouží proměnu, a poté se podílejí na návrhu jeho budoucí podoby.