„Na dobových fotografiích jsou celkem dlouhé a stáčejí se směrem dolů,“ popsala mluvčí frýdecko-místecké radnice ke schodům, jejichž podobu si uchovává v hlavě jen málo pamětníků. Vedou od Těšínské ulice od dřívější hospody U Jindry dolů, takřka do „země nikoho“ směrem ke stadionu TJ Slezan, železnici a řece Ostravici.

„Byly objeveny při plánech na oživení této lokality. V minulosti tudy lidé procházeli takzvanými Jižními svahy,“ pokračuje mluvčí s tím, že na místo samotné je poněkud ztížený přístup. Shora ho blokuje garáž, která podle mínění úředníků nevypadá jako stavba s řádným povolením, a zezdola cesta jednoduše chybí. Vše je každopádně na pozemku města.

„Se schodištěm máme plány: Využijeme je pro novou spojnici mezi Frýdkem a Místkem právě přes Jižní svahy,“ dodala Musálková Jeckelová. Připravuje se řešení situace s garážemi (tedy zbourání) a celkové zpevnění prudkého terénu betonovými piloty. Lokalita se má změnit k lepšímu, podobně, jako se to už děje pod zámkem.

„Teď se tu stahují pouze bezdomovci…“ poznamenali pracovníci firmy zajišťující zabezpečení soukromého objektu dřívější hospody a její přístavby (momentálně dosti zchátralé s propadlou střechou). A ani oni nemají ponětí, že hned vedle je kousek frýdeckomístecké historie ukrytý ve špatně přístupném terénu a nahrubo stlučenými boudami.

Schodiště má po revitalizaci Jižních svahů navazovat na soustavu zdejších chodníků a stezek. „I díky němu se zkrátí procházka mezi Frýdkem a Místkem,“ vzkázala mluvčí radnice. Naopak, s obnovou zdevastované lávky v podzámčí sloužící rovněž jako zdobný prvek nad prudkým svahem se nepočítá, panují obavy, že by ji opět ničili vandalové.