Ve čtvrtek 15. března projednal Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR návrh změny zákona o obcích, ve které je Třinec zařazen mezi statutární města České republiky.

Bez jediné připomínky ho jednomyslně doporučil poslancům do druhého čtení. „Návrh předložil poslaneckému výboru Moravskoslezský kraj ústy náměstka hejtmana Jana Krkošky za podpory poslance Jakuba Jandy. Jednání se osobně zúčastnila také starostka Třince Věra Palkovská, která ve svém vystoupení poslancům připomněla důvody, proč by se měl Třinec zařadit mezi statutární města,“ uvedla mluvčí Třince Šárka Szlaurová.

„Velmi si vážím rozhodnutí výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a mé poděkování patří rovněž vedení a Zastupitelstvu Moravskoslezského kraje, které nás od začátku podporuje v úsilí stát se statutárním městem,“ řekla starostka Věra Palkovská.

Třinec se chce zařadit mezi statutární města změnou zákona o obcích.

K tomu, aby doplnil stávající seznam 25 statutárních měst České republiky, udělali první krok na svém loňském zasedání 12. září třinečtí zastupitelé, kteří svým usnesením nastartovali celý legislativní proces.

Snahy Třince už podpořily také Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje, vláda České republiky a návrh prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Ze 159 přítomných poslanců jich 149 podpořilo návrh novely zákona, deset se zdrželo hlasování. A nikdo nebyl proti.

„Výsledek celého procesu bychom měli znát do léta letošního roku. Nové označení města Třince by bylo nejen otázkou prestiže, ale rovněž novou možností zapojit se do dalších projektů směřujících k rozvoji města Třince,“ dodala Szlaurová.

Díky této změně by například občané chodili vyřizovat své záležitosti nově na magistrát, funkce starostky by se změnila na primátorku a z místostarostů by byli náměstci primátora.

Třinec s počtem necelých 36 tisíc obyvatel usiluje o tento titul od devadesátých let.