Vlastně to všechno má logiku – méně využívaná zasedací místnost „ustoupila“ v přízemí poště, kam dochází lidé mnohem častěji. „Hlavně starší lidé měli kolikrát problém vyjít po schodech do patra, aby si na poště vyřídili vše potřebné,“ nastínila starostka Dolní Lomné Renata Pavlinová. Samotný příběh pošty navíc 1. července 2016 začal psát novou kapitolu, protože v rámci služby Pošta partner začala pošta spadat pod obec. „Tomu jsem ráda, že zastupitelé takto rozhodli. Abychom vyšli vstříc občanům, rozšířili jsme otevírací dobu z 15 hodin týdne na 25,“ řekla starostka. Nyní je také pošta v novém, lidé mají k dispozici rovněž opravené WC a nechybí ani schodolez pro invalidní občany, ač se jedná jen o tři schody.

Druhou kapitolou opravy je zasedací místnost, která je teď v patře, své místo zde nalezl i archiv. „Svateb už v zasedací a obřadní síni zároveň moc nebývá – jsou většinou v muzeu nebo přímo venku. Místnost je tak využita pro zasedání zastupitelů, vítaní občánků a podobně,“ prozradila Pavlinová a tím, že místnost má svou dominantu, konkrétně 250kilogramový stůl, který se využívá například jako pult. Je ze 350 roků starého dubu.

„Chtěli jsme, aby vše asociovalo s naší obcí včetně pralesu Mionší. Také dovybavení šlo do venkovského ducha, který jsme chtěli zachovat. Ale na druhou stranu samozřejmě nechybí třeba dataprojektor,“ vysvětlila starostka.

Podle ní bylo kmen nejdříve potřeba nařezat, opracovat. Opravovaly se praskliny, aby dřevo dále nepraskalo. Součástí je i betonový podstavec od firmy z Milíkova, který ladí ke kmenu. Když bylo vše připraveno, bylo potřeba 200 kilogramů vážící stůl vynést do patra – o což se postarali mimo zastupitelů i hasiči.

Veškeré opravy včetně nových rozvodů elektřiny trvaly měsíc a půl a přišly na více než 700 tisíc korun. Částkou 300 tisíc korun přispěl Moravskoslezský kraj.

Třinecké železárny. Ilustrační snímek.
Horka potrápila i hutníky, mění se jim pracovní režim