„Tuto sezonu k nám příroda není milostivá. Sníh na svahu udržujeme s velkým vypětím a nemalým nákladem finančních prostředků. Zrušili jsme večerní lyžování, abychom vrstvu sněhu co nejvíce šetřili. Rolbou sjezdovku upravujeme a přesouváme sníh tak, abychom utvořili souvislou vrstvu i v místech, kde je vrstva slabší,“ říká ředitel areálu Alois Martynek.

V těchto dnech jej potkáte u sledování meteorologických předpovědí nebo jak si s dlouhým vrtákem rázuje do strání a dělá díry do sněhu. „Mapuji rozložení sněhu na sjezdovce. Někde se zachovala místa, kde je více než metr sněhu, odtud ho přesouváme jinam,“ dodává Martynek.

Zaměstnanci areálu začali v úterý v noci se zasněžováním a děla pojedou na maximální výkon tak dlouho, jak dlouho se udrží minusové teploty. Ve středu během dne využívali i situace, kdy v horní části sjezdovky byly 3°C, a tak tam přesunuli pět děl. Navečer, když klesla teplota ve spodní části pod nulu, zas jela děla po celém svahu.

close zoom_in Díky přírodnímu sněžení i umělému zasněžování bylo ve čtvrtek na sjezdovce už 50 centimetrů sněhu. Podmínky pro sjezdové lyžování jsou v areálu přes nepříznivé počasí stále velmi dobré, ovšem běžkaři o své trasy během pár deštivých dnů skoro úplně přišli.

V průběhu týdne na sjezdovce cvičí především lyžařské kurzy, které se do Mostů u Jablunkova sjíždějí zdaleka. V úterý večer také proběhla schůze přípravného výboru největší lyžařské akce pro děti a mládež v regionu – závodů všech polských škol – Zjazdu Gwiazdzistego. „Rozhodli jsem se, že termín 2. února zůstává.

Pokud nezačne sněžit, budeme mít problém s udržením běžkařských tratí, sjezd se pojede normálně,“ řekla za přípravný výbor Urszula Czudek. Do závodů je přihlášených 550 dětí, mezi jinými i popová zpěvačka Ewa Farna. Ta nejenže pojede slalom, ale pro účastníky závodu připravila i malý koncert.

 

(dh)