„A my jsme teď trestaní za ty, co k nám jezdívají na hřiby, borůvky nebo na výlety! Upozornění se objevily dole na Úspolce i nahoře u Bebka, ale třeba na Kaluži na zastávce chybělo. Autobus nikde, mobilní signál tu pořádně nemáme, pomož si, jak umíš …“ uváděli nespokojení místní.

Dopravce jim vzkázal doslova: „Z důvodu neustálé neukázněnosti řidičů osobních aut může docházet v případě příznivého počasí k zablokování parkoviště a znemožnění otáčení autobusů. V těchto případech je ihned volána Policie ČR, avšak vzhledem k bezpečnosti cestujících a účastníků provozu je linka do vyřešení situace ukončena / započatá na zastávce Morávka – Úspolka, což je první nejbližší místo pro otočení.“ K tomu dopravce přidal omluvu za komplikace i poděkování za pochopení.

Parkoviště na točně u Bebka se přitom stalo posledním místem v dané části Morávky, kde se dá legálně nechat vůz před výpravou do lesů. A od pondělí 11. září, jak informovala zdejší radnice, skončí také toto. „Přijde výluka, obratiště se bude rekonstruovat,“ vysvětlili z obecního úřadu.

Autobusové linky 351 (Ostrava – Paskov – Frýdek-Místek – Dobrá – Raškovice – Morávka) a 391 (Karviná – Havířov – Lučina – Raškovice – Morávka) budou fungovat jen po zastávku Úspolka. „Tak, jak je tomu od přelomu srpna a září, kdy nám tady autobusy kvůli autům turistů zrušili,“ konstatovali místní. Těm bez vlastního vozidla alespoň nově radnice vyhověla v tom, že mohou od 11. září volat pracovníka z úřadu, který pro ně nahoru k Bebkovi přijede a dopraví je do centra obce a zpět. Turistům se dostalo doporučení, aby auta nechávali buď na Úspolce, což je čtyři kilometry od Bebka, nebo na Velkém Lipovém, tedy skoro osm kilometrů odtud.

Rekonstrukce by měla probíhat do první poloviny listopadu, a jak usedlíci upozorňovali, pak už může začít padat sníh a na točně se stejně nebude smět jako obvykle stávat kvůli pohybu zimní údržby.