Roman Bujok, šéf sdružení OSBT, které zastupuje významnou část nájemníků, říká, že ze strany firmy CPI Byty „to není dohoda, ale diktát“. A že většina sporů o určení nájemného skončí u soudu.
„My jsme se tam nejdříve bavili velice všeobecně. Docházela mi trpělivost, pokládali nás za lidi, kteří toho moc neví. Museli být překvapeni, do jakých konců to u nás v Třinci a Českém Těšíně spěje,“ tvrdí Bujok s tím, že byť zřejmě působil neomaleně, ministrovi prý ve čtvrtek nutně potřeboval situaci kolem CPI více přiblížit.
Majitelé jednají na hraně zákona, tvrdí Bujok
Také proto, že druhou šanci mluvit s Jankovským už nemusí dostat. „Neměli moc času, šli hlasovat do Poslanecké sněmovny. Já jsem neměl na výběr, bohužel jsem se „rozjel“ a tu situaci, která u nás je, jsem popsal dost brutálně. Řekl jsem mu, že to, k čemu CPI naše nájemníky vyzývá, je na hraně zákona a dobrých mravů. Že je to v podstatě nátlak, aby občané podepisovali dodatky ke smlouvě. Z toho, co navrhují, oni prostě nesleví, a spěje to nějakým způsobem k soudu, na což své členy připravujeme,“ pravil Bujok.
Podle něj ministr a jeho kolegové prý dokonce prohlásili, že lidé „za těchto okolností dodatky podepisovat nemají“.
„Ze strany ministerstva je slib, že se pokusí oslovit majitelé akcií společnosti CPI a svolat schůzku, která by měla nastolit skutečnou dohodu, ne diktát ze strany CPI,“ řekl šéf OSBT.
Společnost CPI Byty vlastní v Třinci a Českém Těšíně bezmála 4,5 tisíce bytů. O výši smluvního nájemného začala s lidmi vyjednávat v září. Bujok říká, že CPI „se ohání“ tím, že dodatek už podepsalo 30 procent oslovených nájemníků. „To je zkreslené. My máme informace, že to podepsalo méně než padesát ze stovek oslovených osob,“ soudí Bujok.
Zástupci CPI nebyli na čtvrteční schůzku pozváni, přestože oslovili náměstka pro územní a bytovou politiku Miroslava Kalouse.
Mluvčí CPI Michaela Winklerová Deníku řekla, že firma se o jednání dozvěděla dověděla až z přehledu akcí agentury ČTK, která oznámení zveřejnila v úterý. „Ještě v tento den odpoledne jsme zaslali panu náměstkovi Kalousovi faxem dopis, ve kterém ředitel společnosti CPI Byty požádal o možnost se této schůzky zúčastnit. Přestože nám bylo ve čtvrtek ráno potvrzeno doručení dopisu panu náměstkovi, reakce na žádost o schůzku přišla až v pátek. Je nám líto, že jsme nebyli ke schůzce přizváni také. V tuto chvíli tedy hledáme termín pro společné setkání pana náměstka Kalouse a zástupců CPI Byty,“ řekla Winklerová.
„Vzhledem k tomu, že postoje a proces vyjednávání společnosti CPI Byty s nájemníky o zvýšení činží od ledna 2011 zná ministerstvo pro místní rozvoj pouze zprostředkovaně z médií, nikoliv přímo od nás, považujeme schůzku se sdruženími nájemníků bez naší účasti za informativní, a očekáváme, že pan ministr Jankovský a pan náměstek Kalous dají příležitost také společnosti CPI Byty jako vlastníkovi, aby se k probíhajícímu vyjednávání i následným krokům vyjádřila,“ dodala mluvčí s tím, že společnost CPI Byty nenavrhuje dohody o zvýšení nájemného formou „diktátu“.
Podle Winklerové MMR přichází se svou snahou o doporučení, jak celou záležitost řešit, „poněkud opožděně“.
CPI statistiky k dohodám nezveřejňuje
K tvrzení Romana Bujoka o počtu nájemníků, kteří dodatek podepsali, mluvčí uvedla: „Společnost CPI Byty nikdy nezveřejnila procento a množství dohod o navýšení regulovaných nájmů. Situace se mění každý den a do konce roku mají nájemníci stále čas s námi o dohodě jednat. Ráda bych však v této souvislosti prozradila jeden zajímavý fakt: sdružení nájemníků existují v mnoha dalších městech a je poměrně zajímavé, že vedení některých sdružení, přestože vyzývá své členy k bojkotu jednání s CPI Byty nebo nedohodě, dodatky o navýšení nájmů podepsalo. Proto bychom nájemníky rádi vyzvali: přijďte k jednání, vyslechněte si všechny informace a pak se v klidu a svobodně rozhodněte.“
Jedním z iniciátorů čtvrteční schůzky na MMR byl třinecký poslanec Jiří Rusnok „Vnímáme problematiku deregulace nájemného se všemi dopady na nájemníky. Obzvlášť ožehavá je situace u nájemníků společnosti CPI Byty,“ řekl už dříve redakci. Podle něj se zástupci sdružení nájemníků mohli seznámit s chystanými kroky, které MMR v této oblasti připravuje.