S dotací od města na fungování mládežnického hokeje zatím frýdecko-místecký hokejový klub nemůže počítat. Za rozhodnutím neposkytnout peníze stojí podle vedení magistrátu neurovnané finanční záležitosti uvnitř klubu.

„Přibližně v červnu se k nám dostala informace, že probíhá soudní líčení mezi společností Pol-Agro a hokejovým spolkem, jehož předmětem měla být nezaplacená dlužná částka ve výši 1,7 milionu korun,“ podotkl při včerejším jednání zastupitelů náměstek primátora Pavel Machala z ČSSD, který řekl, že hokejový spolek podal v listopadu trestní oznámení pro podezření ze zpronevěry. „Nebudeme posílat peníze někam, kde budou ohroženy exekucí a kde nemáme jistotu, že je s nimi nakládáno transparentně,“ doplnil Pavel Machala.

Půjčka byla poskytnuta v roce 2016, měla být vrácena o rok později, což se nestalo. V souvislosti s nezaplacenou částkou se na včerejším zastupitelstvu skloňovalo jméno dceřiné společnosti hokejového spolku Prosport FM plus a Lukáše Vícha, bývalého prezidenta hokejového klubu a současného člena výkonného výboru klubu. Podle vládnoucích sociálních demokratů je navíc Vích spojen s hnutím Naše Město F-M, které bylo v minulém volebním období na magistrátu koaličním partnerem ČSSD. Pak se ale zástupci obou „partají“ rozkmotřili a Naše Město F-M šlo po komunálních volbách do opozice. Ani na včerejším jednání zastupitelů nebyla nouze o četné slovní roztržky mezi oběma stranami. „Naše Město nemá s panem Víchem nic společného,“ reagoval někdejší náměstek primátora Jiří Kajzar z hnutí Naše Město F-M. Podle něj nic nebrání tomu, aby město dotaci na mládežnický hokej poskytlo. „Myslím si, že nebyla porušena rozpočtová kázeň ani za jeden rok,“ podotkl Kajzar.

MĚSTO CHCE S KLUBEM DÁLE JEDNAT

Lukáš Vích včera zastupitelům řekl, že k žádnému vyvádění peněz nedošlo, a ve své řeči se vrátil také do roku 2013. Tehdy na ploše u fotbalového stadionu vyrostla provizorní hokejová hala, aby místní hokejisté měli kde trénovat, stará víceúčelová hala šla totiž na podzim 2013 k zemi a hala Polárka byla hotova až ke konci roku 2014. Původně na to zastupitelé schválili pětimilionovou dotaci. „Celá provizorní hala vyšla na více než třináct milionů korun. Právní zástupce společnosti Prosport FM plus podal žádost na město o dokrytí nákladů ve výši 2,8 milionu korun. Tyto peníze morálně město dluží hokejovému klubu, potažmo společnosti Prosport. Od té doby vznikly ekonomické problémy,“ prohlásil bývalý prezident hokejového klubu. Vích už dříve musel čelit kauze údajného podvodu při stavbě provizorní hokejové haly, odvolací soud ho ale zprostil viny.

Primátor Michal Pobucký z ČSSD včera konstatoval, že do hokejového klubu před dvěma týdny poslal veřejnosprávní kontrolu. „Až budeme mít výsledky, předpokládám, že s jejími závěry budou zastupitelé seznámeni,“ řekl s tím, že na základě kontroly se rozhodne o dalším postupu, aby hokejová mládež mohla ve městě bez potíží fungovat i nadále.

Město chce s vedením hokejovému klubu jednat, aby nebyla ohrožena činnost mládeže. „Pokud splní naše podmínky ohledně kontrolních mechanismů a budeme cítit, že to tam je transparentní, můžeme jim případně v lednu na mimořádném zastupitelstvu dotaci poskytnout,“ doplnil náměstek primátora Pavel Machala.