VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé přišli na zastupitelstvo protestovat proti ceně bytů

Frýdek-Místek - Petice, vysvětlování ani přímluva pravicové opozice jim však nepomohly, město jim byty levněji neprodá.

22.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek ze zasedání zastupitelstva.Foto: DENÍK/Jana Rumianová

Pocit nespravedlnosti a zklamání. Tak hodnotí obyvatelé dvou domů z frýdecké ulice J. Pešiny usnesení zastupitelů města, podle kterého jim město prodá byty včetně nebytových prostor po 6 190 korun za metr čtvereční.

V této výsledné částce jsou kromě základní sazby 5 500 korun za metr čtvereční bytové plochy započítány mimo jiné i náklady, které město během posledních pěti let vynaložilo na opravy domů. Lidem se však vzhledem ke špatnému technickému stavu nemovitostí i kvůli výraznému poklesu tržních cen bytů zdá městem nabízená cena příliš vysoká. Město naproti tomu míní, že nabídka je víc než přiměřená.

Obyvatelé 64 bytových jednotek v domech s čísly 115 a 116 proto sepsali petici, ve které žádají o výrazné snížení kupní ceny bytů. Za přiměřené by pokládali snížení ceny o dvacet procent. Svůj požadavek přednesli na zasedání zastupitelstva v pondělí 20. dubna, na které se také většina z obyvatel obou domů osobně dostavila. Zatímco opoziční pravicoví zastupitelé jejich argumenty uznali, koaliční sociální demokraté a komunisté o snížení ceny nechtěli ani slyšet.

Stáří panelových domů se blíží k třicítce

„Tržní ceny nemovitostí na Frýdecko-Místecku podle informací sdružení realitních kanceláří jen za posledního půl roku poklesly o 15 procent, k dnešnímu dni se však už jedná o pokles cen bytů o 20 procent. Vloni na jaře město prodávalo obecní byty za 5 500 korun za metr čtvereční. Nám ale chce nyní město prodat byty za stejnou cenu, přičemž pokles ceny nemovitostí vůbec nezohlednilo,“ upozornil člen petičního výboru obyvatel obou domů Jan Vojtíšek.

Upozornil také na to, že tyto panelové domy jsou staré už 29 let a za tu dobu do nich údajně město investovalo jen v případě vzniku havárií. „V bytech například nikdy nebyly provedeny vnitřní omítky, byly v nich jen tapety, odpady jsou rovněž původní a v havarijním stavu, máme původní hliníkové elektrické rozvody, původní kuchyňské linky, plynové sporáky, ústřední topení i sociální zařízení, umakartová jádra, která plesniví a původní dřevěná okna. Vodovodní stoupačky sice vyměněné jsou, ale nekvalitně a kvůli tomu se několikrát ročně potýkáme s haváriemi a vytopenými byty,“ popsal stav domů Jan Vojtíšek.

Město: tržní cena bytů je mnohem vyšší

„O odprodej bytů jsme žádali už v roce 2006, kdy ještě město metr čtvereční bytové plochy prodávalo za 3 300 korun. Město nám však za celou dobu byty k prodeji nenabídlo a vlastně tak neučinilo ani nyní. Nebýt toho, že už skoro tři roky dennodenně sleduji usnesení městské rady a úřední desku na internetových stránkách, abych věděl, jestli se náhodou něco nezměnilo, vůbec bychom netušili, že nám město konečně hodlá byty prodat. Nikdo nás o ničem neinformoval ani s námi nic neprojednal,“ podivil se Jan Vojtíšek.

Město však na argumenty nájemníků neslyší. „Byty byly oceněny znaleckým posudkem, který určil cenu vzorové jednotky 75 metrového bytu 3 + 1 v tomto domě na 1,316 milionu korun. Tržní cena spočítaná znalcem je pak za tento byt 1,188 milionu korun. My však byty prodáváme pouze za cenu okolo 460 tisíc korun, což je přibližně za třetinu skutečné tržní ceny,“ upozornila primátorka města Eva Richtrová (ČSSD). „Znalec se ale k ocenění onoho vzorového bytu dostavil až poté, co městská rada schválila prodejní cenu,“ podivil se mluvčí obyvatel .

Vedoucí odboru správy obecního majetku Hana Kalužová také doplnila, že do každého z domů město investovalo okolo dvou milionů korun například na opravy balkonů, výtahu, vstupních dveří, nového linolea a podobně. „My ale skoro třicet let řádně platíme nájem a na opravách a investicích se nám nevrátil ani zlomek toho, co už jsme zaplatili. Pokud je barák jakštakš udržovaný, pak jen proto, že se o něj staráme sami, ale rozhodně to není zásluhou města. Teď za naši snahu máme být potrestáni tím, že byty koupíme dráž než jiní,“ zlobil se další člen petičního výboru Vladimír Foldyna.

Snížení cen nakonec neprošlo

„Město má stanovená pravidla, podle kterých při prodeji bytů postupuje. Nájemníkům nabídneme odprodej bytů za určitou schválenou cenu. Kupovat je ale nemusejí, když se rozhodnou byty nekoupit, nic se nestane, město si domy ponechá a vše poběží ve stejném režimu jako dosud,“ ujistila Eva Richtrová.

„Prodeje bytů jsou vždy složité, jedna část nájemníků na magistrát chodí, ať jim byty konečně prodáme a druhá skupina je zase kupovat nechce,“ povzdechla si primátorka.

„Navrhuji snížit kupní cenu těchto bytů na 4 400 korun za metr čtvereční,“ přišel s řešením situace zastupitel Petr Konůpka (ODS). Tento návrh ale nadpoloviční podporu nenašel a zastupitelé poté odsouhlasili původně navrhovanou prodejní cenu.

„Jsem velmi zklamaná. Byty jsou v hrozném stavu, přes panely zatéká, okna nedovírají. Město v domech provádělo jen kosmetické opravy. Prodejní cenu bych považoval za odpovídající, kdyby byla nižší o 1 000 až 1 100 korun za metr čtvereční,“ konstatovala jedna z nájemnic Jana Pacíková. „Od levicových zastupitelů bych očekával sociálnější přístup k celé záležitosti,“ podotkl nájemník Jaromír Kahánek.

Autor: Jana Rumianová

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODEJCE/KYNĚ NÁHRADNÍCH DÍLŮ PRO NÁKLADNÍ VOZY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:24/1/2018 a:21/5/2018, Práce na HPP, pracovní doba pondělí až pátek 8.00-16.30 hod., Pro naši provozovnu v Zelinkovicích hledáme kolegu/gyni na pozici prodejce náhradních dílů pro nákladní vozy., Pracovní náplň:, - prezentace a prodej sortimentu stávajícím a novým zákazníkům, péče o stávající klientelu, komunikace se zákazníky, poskytování odborných informací, - objednávání a prodej dílů, vyhledávání dílů prostřednictví elektronických katalogů, - práce s firemním programem PREMIER, - aktivní rozvoj obchodních aktivit u stávajících i nových zákazníků, zpracovávání obchodních nabídek a vyjednávání obchodních podmínek u zákazníka, komplexní péče o klíčové klienty, - zpracování objednávek od odběratelů, každodenní přímý kontakt se zákazníky (osobní, telefonický, emailový) , - orientace ve skladu náhradních dílů, příjem a výdej zboží ve skladu, příprava na expedici zboží přepravními službami, řešení reklamací., Požadujeme:, - SŠ vzdělání s maturitou, - dobrá znalost práce na PC (MS Office, Internet, Outlook), - ŘP sk.B, - technická orientace, - komunikační schopnosti, flexibilita, samostatnost a smysl pro týmovou spolupráci, loajálnost a vysoké pracovní nasazení, požadujeme předchozí praxi s prodejem náhradních dílů na nákladní vozy, podnikavou osobnost s chutí se rozvíjet. , Nabízíme:, - motivující finanční ohodnocení, - zaměstnanecké výhody (stravenky, příspěvek na životní pojištění), - prostor pro seberealizaci, profesní a osobní rozvoj., Životopisy zasílejte na e-mail: info@prekos.net. Pracoviště: Prekos ats s.r.o., Příborská, č.p. 38, 739 42 Frýdek-Místek 8. Informace: Kontakt e-mailem, +420 558 621 123.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací Úředník/ce - referent/ka na úseku údržby a oprav budov v majetku města. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Městský úřad Vratimov, , Předpokladem pro vznik pracovního poměru je splnění kritérií obsažených v ustanovení § 4 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů., , Požadavky:, - Dosažené vzdělání: úplné středoškolské vzdělání se stavebním nebo technickým zaměřením, nebo vysokoškolské vzdělání se stavebním nebo technickým zaměřením, , - Požadovaná délka praxe: u stavebního zaměření se nevyžaduje, u technického zaměření minimálně 2 roky ve stavebnictví, , - Řidičský průkaz: skupina B, , - Další požadavky: , znalost zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů, orientace v dozorování realizace staveb, orientace v zadávání veřejných zakázek , dovednost pracovat na PC (Microsoft Word, Microsoft Excel, Internet), ochota dále se vzdělávat, vysoké komunikační schopnosti, , Doklady, které uchazeč přiloží k přihlášce: - životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, - výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - osobní dotazník, - kopii řidičského průkazu, , Přihláška musí obsahovat: , - označení výběrového řízení, - jméno, příjmení, titul , - datum a místo narození, - státní příslušnost, - místo trvalého pobytu, - číslo občanského průkazu, - telefonní kontakt, - datum a podpis, , Přihláškou se rozumí samostatný doklad, nelze ji nahradit údaji uvedenými v životopise, apod., , Písemnou přihlášku a výše požadované doklady uchazeč doručí v zalepené obálce v termínu nejpozději do 13. června 2018 do 17:00 hodin na Městský úřad Vratimov, Frýdecká 853, 739 32 Vratimov.. Pracoviště: Město vratimov, Frýdecká, č.p. 853, 739 32 Vratimov 1. Informace: Renáta Mičulková, +420 595 705 952.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK (ZamK). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A02 z:29/11/2017 (ZamK) a:18/5/2018, Výkon práce Frýdek-Místek a okolí. Není-li uchazeč vyučen v oboru, je nutná praxe zedníka., Kontakt osobně v čase 09-15 hod. (po telefonické domluvě), telefonicky v čase 8.00-16.00 hod., e-mailem - kontakty viz výše.. Pracoviště: Tomeček bau s.r.o. - prac. frýdek, horymírova 581, Horymírova, č.p. 581, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Karla Juřenová, +420 733 193 326.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 120 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři OBRÁBĚČ KOVŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:2/5/2018, Pracovní doba pondělí až pátek 6.00-14.30 hod. a 14.30-22.00 hod., Požadujeme: , - vyučení v oboru, 2 roky praxe, manuální zručnost, aktivní přístup, samostatnost, trestní bezúhonnost., Kontakt: , -telefonicky pan Mgr. Jaromír Hegar, tel. 773 184 365, e-mailem jaromir.hegar@lichnatrade.cz. Pracoviště: Lichna trade cz, s.r.o. - pracoviště sviadnov, K čističce, č.p. 638, 739 25 Sviadnov. Informace: Jaromír Hegar, +420 773 184 365.


Práce ve Slezské ulici v Třinci.

Slezská ulice v Třinci je nyní staveništěm

Videosouhrn 21. května 2018

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Policisté hledají svědky dopravní nehody ve Frýdku-Místku

K dopravní nehodě motocyklu Yamaha a osobního auta Škoda Fabia došlo 30. dubna okolo 14.35 hodin ve Frýdku-Místku na křižovatce ulic Frýdlantská a Čelakovského.

Bývalý obchoďák v Písku by využili i pro úřad

Centrum Písku prochází dokonalou proměnou.Vloni na travnaté ploše obec vybudovala parčík, novou tvář brzy bude mít budova hasičské zbrojnice. Vedení obce ale dělá vrásky opuštěná budova bývalého obchodu přímo naproti zbrojnice.

Senioři ve Frýdku-Místku budou mít nové centrum

Dlouhá léta senioři ve Frýdku-Místku marně vyhlíželi nové středisko, ve kterém by mohli soustředit své aktivity. Už za rok by se měli dočkat.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT