Okolí zastávek versus odpočinkové lesní místo. Tak vypadal souboj hlasů na prvních třech místech ve veřejné anketě, kterou město spustilo 22. ledna. Nakonec s přehledem s 223 hlasy zvítězilo právě Zátiší a zastávky v Ostravské a Anenské ulici nechalo za sebou.

„Časté místo pro krásné procházky, jen to zvelebit, i pro hezké zastavení a odpočinek,“ zněl jeden z komentářů.

Další přidal: „Místo je oblíbené pro turisty i maminky s dětmi, může do budoucna sloužit jako výletní místo pro větší skupiny lidí. Bylo by příjemné místo zvelebit.“

Nehoda na čtyřkolce.
Dvě zraněné děti a muž při nehodě čtyřkolky na Frýdecko-Místecku

Obyvatelé Frýdku-Místku tedy svými hlasy podpořili nakonec vítěznou „sedmičku“, tedy místo na Zátiší, plácek se starými lavičkami, pár odpadkovými koši, dříve oblíbené výletní místo, kde začíná naučná stezka Frýdecký les.

Lokalit, mezi kterými mohli lidé vybírat, bylo celkem devět, a v rámci pilotního ročníku participativního rozpočtu je vytipovali členové Komise pro územní plánování, architekturu a participaci. Ve veřejné anketě v Mobilním Rozhlase mohli lidé hlasovat až do 14. února. Zapojilo se celkem 871 občanů, což je na pilotní ročník projektu velký úspěch.

Lokalitu Zátiší čeká úprava.Lokalitu Zátiší čeká úprava.Zdroj: MěÚ F-M

„Participativní rozpočet je vlastně rozhovor města s lidmi o veřejném prostoru. Z hlasování je vidět, že toto téma lidi zajímá a chtěli svůj hlas nechat zaznít, za což jim opravdu moc děkuji. Hlasováním o lokalitě to ale nekončí, celý projekt začíná a budeme rádi, když se lidé zapojí i do následujících fází participativního rozpočtu,“ potvrdil náměstek primátora Igor Juriček (Piráti).

Hlasováním ale role obyvatel v rozhodování zdaleka neskončí, zapojit se mohou i nyní, po vybrání konkrétní lokality. Dalším krokem je plánovací den přímo na vítězném místě. Jejich nápady budou přetvořeny v zadání, se kterým bude pracovat projektant nebo architekt. Město poté návrh představí a lidé jej budou moci komentovat a navrhovat úpravy.

Likvidace těžní věže dolů Staříč závodu Chlebovice, 15. února 2022 v Chlebovicích.
Bourání symbolu. Těžní věž v Chlebovicích jde k zemi, vzpomínky horníků dojímají

Plánovací den na Zátiší se uskuteční v sobotu 26. března. Zpestří ho program pro děti i občerstvení. Lidé na plánovacím dnu budou moct sdělit, jak by si místo přáli proměnit, řekl hlavní architekt města Ondřej Zdvomka: „Plánovací den by měl být příjemně stráveným odpolednem, kde si s lidmi vyměníme své názory na lokalitu, budeme diskutovat o tom, k čemu ji využívají a jakou mají představu o její budoucí podobě.“

Město na úpravu vybrané lokality vyčlení zhruba milion korun. Proměna místa má být hotová do poloviny roku 2023.