Žádná velká kvanta sněhu sice obyvatele Frýdku-Místku letos příliš nesužují, zimní údržba místních chodníků a cest je přesto náročnější než v předchozích dvou letech. Kvůli namrzajícím mlhám a přeháňkám už pracovníci technických služeb spotřebovali více posypových materiálů než za stejné období předchozích let a letošní zima se jim prodražuje.

„Letos je charakter zimy zcela jiný než v uplynulých dvou letech. Na první pohled to vypadá, že je mírná zima bez nějakých extra velkých závějí. Co do náročnosti na dispečerskou práce i spotřebu posypových materiálů je však letošní rok nejhorší za poslední dobu,“ konstatoval ředitel frýdecko-místeckých technických služeb Jaromír Kohut.

„Je to způsobeno neustálým kolísáním teplot nad a pod bodem mrazu, které střídají mrznoucí mlhy, rosa i dešťové a sněhové přeháňky. Zvláště brzy ráno proto vlhké komunikace nebezpečně namrzají. Dispečeři technických služeb se neustále snaží pomocí informací z namontovaných čidel i osobních prohlídek tuto situaci vyhodnocovat a řešit. Třebaže se na první pohled zdá, že vlastně žádná zima není, v průběhu zhruba měsíce od prvního napadnutého sněhu už jsme spotřebovali více chemických posypových materiálů než v předchozích letech ve stejném čase,“ vysvětlil Jaromír Kohut.

Dodal, že letošní zima je náročná nejen na dispečerskou práci a samotnou práci v terénu, ale také co do nákladů. „Na léto se ještě rozhodně nechystáme, naopak jsme připraveni okamžitě řešit případné zimní kalamitní situace,“ ujistil ředitel. Podotkl, že množství posypových materiálů technické služby ve svých skladech průběžně doplňují a mají jich dostatek.