Kontrola budek osazených loni pro morčáky prokázala, že další mláďata by se měla v Třinci vylíhnout během příštích týdnů. „V budkách jsme našli další vejce z pravděpodobně druhé vlny obsazení. Ze sedmi budek jich samice morčáka obsadily pět. Je to obrovský úspěch," uvedl šéf odboru ochrany životního prostředí TŽ Radim Klimša. Pro kriticky ohrožený druh, který se v České republice vyskytuje teprve od konce 90. let, vyrobili podle návodu České společnosti ornitologické speciální budky žáci Jubilejní Masarykovy základní školy v Třinci. Morčáci přirozeně hnízdí ve stromových dutinách, ale když je jich nedostatek, rádi obsadí i uměle vyvěšené budky. Klidné a lidmi nerušené prostředí průmyslového areálu a bezpečné hnízdění v budkách tak přispělo k šíření tohoto kriticky ohroženého druhu v České republice.

„Pět obsazených budek, to znamená pět nových párů morčáků. Od počátku jsme věřili v úspěch celé akce, ale že se dostaví tak rychle a v takovém množství, to nás překvapilo. Potvrzuje se, že přírodu se vyplácí chránit nejen v rezervacích, ale i v každodenním životě všude kolem sebe," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Morčák se podle posledního sčítání ptáků objevil v počtu deseti jedinců v areálu třinecké hutě. Ornitologové se už v minulosti pokusili o založení nové populace v nedaleké Chotěbuzi, kde se jim to díky speciálním budkám připomínajícím dutinu stromů podařilo. Stejný pokus se tedy rozhodli provést v areálu železáren, kde sedm budek do pětimetrové výšky na kmen stromu instalovali v prosinci loňského roku podnikoví hasiči za asistence dětí. A podařilo se. Morčáci zřejmě na vodním toku protékajícím hutí nacházejí dostatek potravy, a tak chyběly jen dostatečně velké dutiny ke hnízdění.