„Pořádáme tradiční silvestrovský výstup na Monte Čupelo, kde přesně ve 12 hodin budu mít jako lašský král novoroční projev. Lachům totiž začíná nový rok o dvanáct hodin dříve,“ usmíval se lašský král.

Už po desáté hodině se postupně formovaly skupiny na třech přístupových trasách, které na samý metylovický vrcholek vedou. Rodiny s dětmi na bobech i v kočárcích, mládež se snowboardy a lyžemi, turističtí nestoři, jezdci na koních a spousty psích miláčků, které neodradilo nějakých pár stupňů pod nulou a sníh. Poutníci vybaveni dobrou náladou, nezbytnými teplými i studenými nápoji, přicházeli ze směru od Pržna, Bašky a Metylovic.

„Přijela jsem se podívat ze zvědavosti, neboť loňský ročník mi utekl. Myslím, že dobré zábavy a pohodových lidí není nikdy dost,“ prozradila Jana Moravcová, hodoňovická rodačka. Podobně odpovídala i Lenka Drapá z Pržna, kterou zaujala pozvánka na místní kabelovce: „Na Monte Čupelu jsem již nebyla asi 20 let. Tento výstup mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla se jej účastnit“.

Mírným tempem se nakonec všichni sešli na vrcholku Čupku, kde úderem 12 hodiny pronesl lašský král Zdeňa Viluš I. svůj novoroční projev. „Něsky zme tu temu, byzme se ze starym rokem rozlučili po našimu, fajnu lašsku paľenu samohonku, či inym čistym kvitem připili a ve zlym na ňho nevzpomínal. Zdruv!“ Ubezpečil, že Lachy a Lašky žádná ekonomická krize neporazí a hlavní poklad se nachází v duších lašského národa, který poctivostí, chrabrostí a pracovitostí vždy oplýval. Lidé si navzájem přáli vše dobré, následovaly přípitky a zazpívali lašskou hymnu. Ti, kteří se nerozprchli do tepla svých domovů, sešli se v hodoňovickém hostinci U Čendy, kde pro ně majitel Pavel Kowalczyk uvařil se svou věrnou družinou velký hrnec zelné polévky.

„Vzhledem k tomu, že dnes přišlo téměř o polovinu návštěvníků více, jak minulý ročník, neponechám na třetím ročníku nic náhodě. Uvaříme dva hrnce polévky,“ usmál se majitel, který vychází vstříc nejen členům místního Čendaspolku při pořádání netradičních akcích.
„Tato akce předčila všechna naše očekávání. Dostavilo se minimálně 300 lidí. Jsme rádi, že si lašský lid si uvědomuje, kam patří a berou to jako čest, že se mohou s ostatními Lachy setkat. Mohou tak toto poselství vyslat všem Lachům do celého světa a to byl vlastně záměr, proč jsme se sešli. Je správné, že se dobří lidé setkávají a dodržují lašské tradice a to si myslím, že se nám dnes podařilo,“ uzavřela Dajana Zápalková, kronikářka obce Baška a zakladatelka Čendaspolku.