V Třinci zůstanou v roce 2018 ve stejné výši jako loni veškeré místní poplatky včetně toho za svoz komunálního odpadu a poplatku ze psů. „K tomu, abychom mohli udržet místní poplatky či jízdné v MHD na stejné výši, musí město každoročně doplácet ze svého rozpočtu nemalé peníze. Ale nechceme přenášet finanční zátěž na občany,“ zdůraznila starostka Věra Palkovská.

Obyvatelé Frýdlantu nad Ostravicí zaplatí za svoz komunálního odpadu stejně jako doposud 700 korun, úlevy mají děti i senioři. Zvyšuje se však sazba pro ty, kteří mají ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba. Letos pro ně činila sazba 850 korun, v příštím roce to bude 918 korun. V roce 2016 byly ve městě náklady na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu zhruba 7,3 milionu korun, což je o 600 tisíc více než o rok dříve.

Náklady na svoz komunálního odpadu loni meziročně mírně vzrostly také ve Frýdku-Místku, a to na 26,6 milionu korun. Ani tam ale v roce 2018 nezaplatí obyvatelé více peněz než doposud. Poplatek činí 492 koruny za rok. Lidé nad sedmdesát let i nadále zaplatí 252 koruny za rok a děti do tří let budou od poplatku zcela osvobozeny. Výše poplatku se ve městě nezměnila od roku 2007.

Ušetří naopak majitelé bytů a domů ve Frýdku-Místku. Zastupitelé letos schválili snížení daně z nemovitých věcí. Místní koeficient, kterým se základní daň od roku 2013 zdvojnásobuje, klesne od roku 2018 zpátky na jedničku.

Daň z nemovitých věcí je stoprocentním příjmem dané obce, která tak má možnost zvýšit své příjmy. V současnosti teče do frýdecko-místecké kasy ročně zhruba 64 milionů korun. Kvůli snížení místního koeficientu klesnou příjmy o 28 milionů korun. Místní koeficient daně z nemovitostí zavedl magistrát v době, kdy zakázal hazard na území města. Ročně kvůli tomu rozpočet postupně přišel až o částku 45 milionů korun.

V těchto místech dnes stojí Velký svět techniky.
„Nové“ Dolní Vítkovice: před deseti lety se začal rodit v Ostravě fenomén