Podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály došlo v posledních letech k výraznému posunu na marihuanové scéně, kde začaly převažovat malé domácí pěstírny.

Zatímco v roce 2011 jich bylo jen třicet procent, vloni se jejich podíl vyšplhal na více než sedmdesát procent. Jde nejen o venkovní a skleníkovou formu, pěstování konopí se přesouvá i přímo do domovů. Další třiadvacetiprocentní zastoupení má podle Národní protidrogové centrály kategorie „malá pěstírna“. 

Restaurace a pivnice Ostravsko, ilustrační foto.
Až půjdete do restaurace, vezměte si více peněz. V Ostravě musí zdražovat

„Dominuje tendence zřizování menších pěstebních provozů,“ uvedla mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Cena marihuany se podle kvality a způsobu pěstování pohybuje v Moravskoslezském kraji od desítek korun do 200 korun za gram.

 „Uvidíme, jak se to projeví. Zatím beru gram marihuany za 140 korun, záleží i na množství. Nejsem ale přímo u zdroje. Doufám, že pokud se to nějak na ceně odrazí, nebude to nic razantního. I kdyby to ale zdražilo, peníze vždycky nějak seženu,“ řekl David z Karvinska.

Energetická stopa

V minulosti se řadu pěstíren podařilo odhalit díky „energetické“ stopě. Například při podezření na nelegální odběr elektřiny nebo při extrémním nárůstu spotřeby elektřiny. Policisté při těchto vyšetřováních  spolupracují s dodavateli energií.

Ilustrační foto
Lidé kvůli drahým energiím vykupují kamna. Čekací doba je až půl roku

Výše zmíněné se však týká zejména průmyslových a velkokapacitních pěstíren. Těch ale postupně ubývá a jsou nahrazovány malými domácími pěstírnami. 

U nich je energetické odhalení komplikovanější. Nárůst spotřeby totiž není tak dramatický a může být přisuzován jiným činnostem.

Doma na klíč

Moravskoslezští policisté jsou co do celkového počtu odhalených pěstíren za posledních dvanáct let nejúspěšnější v republice. Nejvíce se jim dařilo v roce 2019, kdy zlikvidovali bezmála sedmdesát pěstíren. Výraznou měrou se na tom podepsala i razie, při níž jen na Ostravsku zlikvidovali přes dvacet pěstíren.

Dva případy závažné drogové kriminality odhalili ostravští policisté. Ti svou činností překazili převoz 500 gramů marihuany z Ostravy do zahraničí. Pak také odhalili nelegální výrobnu pervitinu, která se skrývala v neobydleném domě přímo v centru města. 
Policie v Ostravě zadržela drogové dealery. Pervitin vařili v centru města

V té době se již začal prosazovat trend menších a domácích pěstíren. Hlavní organizátoři svým známým „na klíč“ zařizovali nebo dodávali pěstírny, například v podobě pěstebních stanů. Poté od nich odebírali marihuanu. Zatčeno bylo jedenadvacet lidí.