Do sněmovny se dostal v roce 1996 jako úplný nováček. „Na kandidátku jsem se dostal především díky nominaci třineckých sociálních demokratů v čele s tehdejším předsedou místní organizace Albertem Kornutou, také bývalým starostou města. A díky tajemníkovi tehdejšího regionu ČSSD Třinecko Milanu Wovesnému. Dokázali prosadit zástupce Třinecko-Jablunkovska na druhé místo v okrese Frýdek-Místek. V roce 1995 byly poslanecké nominace úplně na jiné bázi než dnes,“ vzpomíná Radim Turek.

„ČSSD se snažila dát na kandidátku skutečně lidi, kteří by uměli oslovit co nejširší spektrum voličů a její kandidáti se jasně ztotožňovali s programem, který strana prezentovala. No a já tehdy ve svých 25 letech splňoval parametr „mladí vpřed“, končil jsem pomalu úspěšně magisterské studium na Ostravské univerzitě, učitelský obor, a měl jsem podle ostatních straníků slušné vyjadřovací schopnosti.

Navíc jsem byl v ČSSD od března 1990, to znamená, že jsem byl v podstatě zakládající člen. Já jsem se o politiku zajímal vždycky a tím, že mým koníčkem byla historie, jsem snad měl i obstojný přehled a povědomí o dění kolem i ve světě. Proto jsem si vybral ČSSD hned po sametové revoluci. Ve světě byli mladí lidé vždy levicovější, u nás to bylo díky převratu a neznalosti naruby,“ dodal Turek s tím, že jeho 14. místo na tehdejší severomoravské kandidátce bylo stejně považováno za nevolitelné.

Čekalo se, že projde tak deset, maximálně dvanáct lidí. „Nakonec nás prošlo přesně 14. Šokující zprávu o zvolení mi volal tajemník Wovesný asi až v úterý ráno po víkendových volbách, protože se počítalo vše ručně, počítače se ještě vůbec do voleb významně nezapojovaly. Netušil jsem, že budu muset trávit v Praze celé týdny, takže co obnáší skutečná práce poslance ve sněmovně, jsem teprve začal zjišťovat. A pro mnohé dnes je možná zcela neuvěřitelné, že jsem vůbec netušil, kolik poslanci berou na výplatu,“ poznamenal Turek.

„První den, kdy jsem v červnu 1996 vstoupil na půdu poslanecké sněmovny, jsem si připadal, jako bych vstoupil do nějakého bájného chrámu, o kterém jsem slyšel jen z doslechu. „Staří kozáci“ nás přijali velmi přátelsky. Co se týče známých osobnosti, neměl jsem před nimi nějaký přehnaný respekt,“ pravil Turek. Ví, že do velké politiky ho vytáhl Miloš Zeman, který byl lídrem severomoravské kandidátky.

Turek byl poslancem až do roku 2006. „Po opuštění sněmovny jsem s politikou úplně neskončil. Byl jsem bezpečnostním poradcem na ministerstvu zahraničí a spolupracoval jsem s předsedy poslaneckého klubu ČSSD. Také jsem pracoval jako konzultant i pro některé zahraniční obchodní společnosti. K tomu se od roku 1998 věnuji aktivně také komunální politice,“ shrnul čtyřicátník Turek.

Osm let byl obecním zastupitelem v Návsí, nyní je členem zastupitelstva v Třinci. „Politiku se v brzké době opustit nechystám, a to jak v komunále, tak neříkám ne ani centrální politice. Domluvil jsem se na komunikaci se stínovým ministrem obrany Janem Hamáčkem,“ naznačil, kde může být v budoucnu jeho parketa.

Kariéra Radima Turka v politice:

– poslanec Parlamentu České republiky v letech 1996–1998, 1998–2002, 2002–2006

– zastupitel obce Návsí v letech 1998–2002, 2002–2006

– zastupitel města Třince v letech 2006–2010, 2010–2014