„Zábava na pódiu je pro děti i dospělé, trhy nabízejí řemeslné výrobky a nejrůznější dobroty regionální gastronomie. Máme živá zvířátka a dílničky pro děti, tak neváhejte a pojďte s námi oslavit jaro a prožít společně svátky,“ lákají lidé z turistického informačního centra.

To má na náměstí také vlastní stánek, s beránky z Hukvaldské pekárny, a hned vedle se učí lidé plést pomlázky. Workshop je určený hlavně těm, kdo chtějí vyrazit na šmigrust s vlastním originálem, případně si nedokázali vybrat z bohaté nabídky karabáčů.

„U nás jsou cenově od třiceti po sto osmdesát korun, podle velikosti a podle počtu prutů,“ zmínila prodejkyně uprostřed náměstí.

Hlavně v horských oblastech se drží tradice pomlázek v podobě čerstvých jalovců. Na jarmarku byly větvičky po třiceti korunách a jen hrály zelenou barvou. Stejně jako více druhů čepovaných zelených piv (třeba ležák z ostravského Trolla čepovaný za 60 korun či jedenáctka z bruntálského Hasiče v petkách za 159 korun). A zelený se ve Velikonočním městečku prodává i punč - za osmdesát korun.

„Protože je Zelený čtvrtek, je se zázvorem, takže takový zdravotní,“ usmívala se prodejkyně ze Zlatého Zázvoráku z Ostravy.

Podobné zážitky se dají na náměstí Svobody v Místku očekávat i v pátek 29. a v sobotu 30. března. Jako doprovodný program zajistili organizátoři na tyto dny mimo jiné Cimbálovou muziku Fojt, Scholu Frýdek se zpívanými pašijemi (pátek v pravé poledne), Žamboše, Davida Vysloužila & Acoustic Irish, dětský folklórní soubor Ostravička s pásmem Rok na dědině, Divadlo pod kloboukem s inscenacemi Veselé Velikvokvonoce! a Jak si včelky medily, Veselou bídu a známou kapelu Fleret.

Především pro děti je určená zábavná stezka Tajemství Velikonoc, která lze projít v Sadech B. Smetany až do pondělí 1. dubna. Hrací karty dávají zdarma v pobočce turistického informačního centra na náměstí Svobody.

Římskokatolická farnost z Místku pořádá na Velký pátek od 19 hodin křížovou cestu z kostela sv. Jana a Pavla k chrámu sv. Jana Křtitele. Bílá sobota bude v místecké farnosti od 8 do 16 hodin ve znamení adorace u Božího hrobu, od 20 hodin se zde uskuteční vigilie slavnosti Zmrtvýchvstání Páně.