Provoz začal pilotním očkováním zaměstnanců hutě s chronickým onemocněním či s potencionálně vysokým rizikem těžkého průběhu nemoci covid-19, kteří se dobrovolně přihlásili do firemního registru. Zdravotníci Nemocnice Agel Třinec-Podlesí jim podali vakcínu Pfizer.

Vznik očkovacích center ve firmách už v lednu prosadil Svaz průmyslu a dopravy. „Díky tomu, že se do vakcinace zapojí závodní lékaři a firemní poskytovatelé zdravotní péče, přispějí podniky k rychlejšímu proočkování lidí v republice. Firemní lékaři navíc uleví praktikům,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Během dvou dnů naočkovali v Třineckých železárnách 148 pracovníků hutě. Až bude dostatek vakcín pro celou populaci, přijdou na řadu ostatní zájemci.

Firma připravila očkovací centrum v prostorách bývalého krytu civilní obrany uvnitř areálu, který pro tyto účely vhodně upravila. „Centrum je uspořádáno tak, aby zaměstnanci jedním vstupem přišli a jiným odešli. Veškeré zdravotnické úkony provádí lékaři a sestry Nemocnice Agel Třinec-Podlesí. O registraci a evidenci se postarali naši administrativní pracovníci,“ přibližuje Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy TŽ. Nechybí ani prostorná odpočinková místnost, kde pracovníci 30 minut čekají, než mohou odejít.

Registrační systém a logistiku procesu očkování zaměstnanců postavili na míru firemní informatici. „Bylo potřeba zohlednit veškerá specifika spojená s hutním provozem, kde drtivá většina zaměstnanců pracuje na směny. Systém tak počítá s tím, že nemůže na očkování poslat zaměstnance ihned po dvou nočních směnách a podobně,“ přibližuje vedoucí Odboru informatiky a telekomunikace TŽ Marian Rusina.

close Očkování v Třineckých Železárnách. info Zdroj: Železárny Třinec zoom_in Očkování v Třineckých železárnách.

Huť nejdřív vyzvala zájemce o očkování, aby poslali evidenční číslo ze svého mobilního telefonu formou SMS. Poté k číslu přiřadila daného zaměstnance a přes SMS zprávy pak systém komunikuje. SMS zprávou obdrží zaměstnanec termín prvního očkování a PIN kód. Stejným způsobem získá později i pozvánku k přeočkování druhé dávky. Další informace k očkování zaměstnanci získávají prostřednictvím internetové stránky, kde se musí identifikovat mobilním číslem a PIN kódem.

Železárny hodlají zahájit očkování i pro ostatní pracovníky. V optimistické variantě už v květnu. „Jakmile bude dostatek vakcín pro všechny skupiny obyvatel, jsme připraveni zahájit plošné očkování všech zájemců z řad našich zaměstnanců. Podle předběžného průzkumu z ledna mělo o očkování proti covid-19 zájem více než 2000 našich lidí,“ uzavírá generální ředitel hutě Jan Czudek. Přepokládá, že dnes bude toto číslo podstatně vyšší.