„Jsem rád, když z provozu zaplatím výplaty, leasingy a alespoň trošičku údržbu v areálu,“ svěřoval se farmář z Hradiště pod Babí horou patřící v branži ke „středním“. Statek získal dávno jeho otec od pozemkového fondu a před deseti lety k němu přikoupili i pozemky, které ještě asi tři roky budou muset splácet. Momentálně v zimě si mohl dovolit dva zaměstnance plus bratra - důchodce a další síly najme na hlavní sezonu.

„Historicky u nás byly dojné krávy a potom se přistavěla býčárna, všechno to bylo zaměřeno na hovězí dobytek,“ pokračoval Kuběnský s tím, že v současné době má asi 340 krav, býků (včetně plemenných) a telátek (právě teď nastal čas, kdy přicházejí na svět).

Paskovský zubař už má kapacitu plnou, bral jen dočasně, 15. 2. 2024.
Zubař na Frýdeckomístecku přijímal pacienty. Stomatolog čelil doslova vlně zájmu

Svého času se staral asi o tří stovky ovcí, které se však přestaly vyplácet. Tak jako prasata, které podle něj sotvakdo v okolí, chová na prodej. „Ty nejsou na uživení vůbec, jedno si vykrmíme v roce maximálně pro sebe,“ vysvětlil farmář. V takzvaném zájmovém – neboli nekomerčním – chovu si nechal ještě králíky. A na asi čtyřsethektarové výměře pozemků, mj. v Tošanovicích či Domslavicích, jak uváděl, pěstuje hlavně potravu pro svůj hovězí dobytek.

„Náročná práce od rána až do večera. A na úřadě nikoho nezajímá, jestli jdete o půlnoci k narozenému teleti … ale co je důležité, musí být to tele do tří naznámkované a do jednoho týdne nahlášené v ústředním registru,“ upřesnil zemědělec. Kromě byrokracie vyslovoval nespokojenost i s dotační či hospodářskou politikou.

Pokud se položíme…

„Pokud se položíme, bude dovoz potravin odjinud a něco se tam stane – přírodní katastrofa, problémy s dopravou – co pak? Zemědělskou výrobu, tu neobnovíte ze dne na den,“ podotkl hospodář. Jako příklad zmínil právě hovězí dobytek: Devět měsíců trvá březost krávy, dalších devět měsíců po narození s ní tele zůstává na pastvě, po jeho odstavení je zapotřebí minimálně půldruhého roku krmit do jateční hmotnosti.

„Proč tady vozíme argentinské maso a marocké rajčata? Já si myslím, že by se v resortu zemědělství mělo změnit celé národní hospodářství jako takové. My, když děláme regionálně, tak by se to mělo zařídit, abychom byli taky v regionu schopni prodávat,“ konstatoval Kuběnský. Svou situaci nepovažoval za ojedinělou, podobně jsou na tom prakticky všichni rolníci a farmáři, a to nejen v Česku, ale i Evropě.

Okolo žermanické přehrady budují okružní cyklostezku, 8. 2. 2024.
Okolo Žermanické přehrady staví okružní cyklostezku, teď se kácí stromy

I proto se ve čtvrtek 22. února, jak oznámil, chystají další protesty. „Tady kousek na hranici v Chotěbuzi a jednáme taky s polskými kolegy, že bychom se tam potkali a spolu vyslovili nesouhlas se zemědělskou politikou,“ popisoval. Dodal, že má i informace z Frýdeckomístecka, kde chtějí zemědělci demonstrovat na česko-slovenském pomezí na Bumbálce.