Už dva týdny totiž ve Starých Hamrech funguje nová Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž. Stezka začíná nad pomníkem Maryčky Magdonové a končí až na samotném Bílém Kříži. Má čtrnáct zastavení, která turisty obeznámí s historií tohoto území, přírodními zajímavostmi a turistickými možnostmi Starých Hamer.

Turisté, kteří stezku procházejí, se tu mohou dovědět například o tom, jak polovině 17. století na místě, kde ves stojí, zřídil hrabě Jiří Oppersdorf první železný hamr svého druhu ve frýdeckém panství. Pomocí hamru se zkujňovala místní železná ruda. Po té, co byly blíže k Frýdku postaveny nové železárny, začalo se těm zdejším říkat hamry staré, a toto pojmenování už obci také zůstalo. Na jiném místě si zase poutníci připomenou, že Staré Hamry nejvíce proslavil básník Petr Bezruč básní Maryčka Magdonová. Příběh, který zaslechl pod Bílým Křížem, umístil právě do Starých Hamer.

Naučnou stezku Gruň – Bílý Kříž vybudovalo JZD Staré Hamry. Peníze na tento projekt částečně získalo z dotace Programu rozvoje venkova ČR určeného na podporu cestovního ruchu.