„V Návsí vlastně spadlo od poloviny dubna do začátku června 550 milimetrů srážek. Za celý rok to standardně bývá kolem osmi set milimetrů,“ podivil se Robert Cieślar.

„Tady v Návsí nějaké přímé škody na majetku pravděpodobně nebudou, Olše se tu nikde nevylila, ale máme problém s tím, že se nedá vjet do polí. Tím by se totiž znehodnotila. Ta pole jsou podmáčená a tvoří se koleje. Do dnešního dne máme sklizeno jen desetinu toho, co máme sklizeno standardně, předpokládám, že to bude opožděné zhruba o měsíc,“ pravil šéf zemědělské firmy.

„A potýkáme se, stejně jako ostatní zemědělci v okolí, s nedostatkem objemného krmiva. Vidím to tak, že nás to bude provázet po celý rok,“ naznačil. „Na straně té Dolní Lutyně nám to zalilo 120 hektarů pole, tam těch škod bude víc,“ upozornil Robert Cieślar.

Současní zaměstnanci Netisu si pamatují i povodně v roce 1997. A hovoří o tom, že letos bylo vody více než před třinácti lety. „Hlavně na tom Bohumínsku. V Lutyni máme pána, který si od roku 1954 vede záznamy o srážkách. Celý život dělal v zemědělství, ale říká, že co se týká srážek, takový měsíc ještě nezažil,“ uvedl Robert Cieślar.

Myslí si ale, že označovat sezonu rovnou za katastrofální a ztracenou by bylo předčasné. „Určitě to nebude lehký rok, ale budeme se s tím prát. To by bylo špatné, kdybychom už na začátku roku házeli flintu do žita,“ prohlásil s tím, že příroda možná začas zemědělcům naopak pomůže. Byť se to teď někomu jeví jako naivní přání.