Nejen ochlazení, které meteorologové předpovídali s předstihem, ale i oznámení plynařů, že od listopadu zvýší ceny, přivedly lidi z rodinných domků do uhelných skladů či k prodejcům palivového dříví.

„Zdá se, že lidé letos nechávali nákup uhlí či koksu na poslední chvíli. Teplé počasí se drželo dost dlouho. Možná se na zvýšené poptávce o pevná paliva v posledních dnech podílelo i oznámení plynařů, že budou ještě koncem roku zvyšovat ceny zemního plynu. Hodně lidí má kombinované kotle, a dokáží si spočítat, že při topení uhlím pořád ještě proti plynu peníze ušetří,“ uvedl Zdeněk Novák z ostravského Unithermu.

Největší zájem je podle něj o černé uhlí, část zákazníků nakupuje koks. „I my jsme byli nuceni měnit ceny, polští prodejci nám navýšili cenu. Metrák černého uhlí, který jsme ještě ve čtvrtek šestého října prodávali za 469 korun, stojí od pátku už od dvacet korun více. Majitelé rodinných domků nakupují různé množství uhlí, nejčastěji ale berou tak třicet metráků. To na vytopení menšího rodinného domu na zimu většinou stačí. Ti, kdo mají větší baráky, berou třeba i padesát metráků,“ dodal Novák.

Prodejce z dalších ostravských uhelných skladů, který si přál zůstat v anonymitě, míní, že ohlášené zdražení zemního plynu zvýší zájem o uhlí. „Lidé, kteří mají možnost topit plynem a zároveň i kotel na pevná paliva, si dokáží spočítat, kolik ušetří při topení uhlím. Není to sice tak pohodlné, jak spustit jedním tlačítkem plynový kotel, ale ta úspora je znatelná. To je dost silný argument,“ míní ostravský prodejce uhlí, koksu a briket.

V uhelných skladech Kalman paliva prodávají v současnosti metrák uhlí z Polska za 485 korun. „V poslední době klesla cena černého uhlí z OKD, to se teď prodává za rovnou pětistovku za metrák. Zvýšený zájem lidí o nákup ale v poslední době nezaznamenáváme. Lidé spíše u nás nakupovali už v červenci a srpnu,“ uvedla Jana Lišková z uhelných skladů Kalman. Podle ní lidé nejvíce nakupují černé uhlí, pak následuje koks, hnědouhelné brikety a relativně nejméně berou hnědé uhlí.

„Nákupy se různí zákazník od zákazníka. Obyvatelé rodinných domů ale nejčastěji berou kolem třiceti metráků,“ dodala Lišková.

Prodejce palivového dříví Jan Havránek uvedl, že poptávka v posledních týdnech stoupá.

„Palivové dříví nakupují nejen ti, kdo mají krby, ale i lidé, kteří jím topí v kotlech či kamnech. Nejvíce jde na odbyt tvrdé dřevo, hlavně buk. Porovnávat zájem s loňským rokem je v našem případě obtížné, protože loni jsme začínali a teprve jsme získávali klientelu. Takže ten letošní zájem je pochopitelně vyšší,“ dodal Havránek.