Nebýt údolních vodních nádrží, měli by obyvatelé obcí a měst pod přehradami velké starosti s likvidací následků velké vody. Právě o uplynulém víkendu dokázali vodohospodáři přesnými propočty a manipulací s přehradami regulovat Lučinu a Stonávku tak, aby se nevylily z břehů a současné. Současně zabránili tomu, aby neplnily další řeky, tedy Lučina Ostravici a Stonávka Olši, společně pak Odru. Pokud by na řekách přehrady nebyly, prohnalo by se koryty řek tolik vody, že by například nejníže položené město Bohumín na Karvinsku bylo pod vodou téměř jistě.

Právě o víkendu došlo ke zvýšenému tání sněhu v Beskydech a současně celou sobotu pršelo. To stačilo, aby se koryta potoků a řek naplnily až po okraj. Přehrady však dokázaly přívaly z hor zadržet a pod své hráze propustily jen tolik, kolik řeky unesly.

Nejkritičtější situace nastala kolem půlnoci ze soboty na neděli. Po několika hodinách dorazila z hor největší voda Stonávkou až do Hradiště nad Těrlickou přehradou. Každou sekundu se jí valilo bezmála 16 kubických metrů. Pod hráz ale odtékalo jen deset kubíků, protože celých šestnáct kubíků by se projevilo na neregulované Olši a následně i Odře, která se v noci už tak dostala do druhého povodňového stupně.

Podobné to bylo na Lučině. Na zvýšený přítok vodohospodáři reagovali otevřením spodní výpustě. K dispozici mají dvě, kterými mohou pustit více než 30 kubíků za sekundu. O víkendu však byla otevřena jen jedna, a to pouze částečně, aby propouštěla něco málo přes devět kubíků.

Vodohospodáři si byli kontrolou situace natolik jistí, že na Žermanicích pomohli odlehčit řece Morávce a následně Ostravici a Odře. Pomocí umělého přivaděče odvedli vodu z Morávky právě do Žermanické přehrady. Ta se v neděli naplnila až po okraj a voda částečně přetékala i přes horní přepady. Vodohospodáři teď počkají, až hladiny řek pod přehradou klesnou a pak využijí plného stavu k plánovanému pročištění spodní vrstvy vody. U dna se v zimě drží sinice, které spodní voda už nyní odplavuje z přehrady pryč.