„Já tady žiju od roku 1970," vyprávěl u prodejny smíšeného zboží padesátník Václav. Na otázku, jak se mu zde žije, odpověděl neurčitě, přitom ale našel několik pozitivních věcí, které chválil – nedávno dokončené hřiště, fungující obecní hospodu, autobusovou zastávku, opravený most, pěknou kapličku. „Akorát mi vadí, že tady nejsou chodníky," ukázal směrem k hlavní cestě.

Do obchodu v úterý ráno zamířila i 71letá Eva Štenclová. „Nejsou tu chodníky, a to je problém. Spousta lidí tudy jezdí na Hyundai. Chodník je jen přes most. Jinak si nestěžuju," konstatovala žena s tím, že zde bydlí od roku 1951. „Obec je to, dá se říct, klidná. A autobusová spojení? Jakž takž," shrnula.

„Je tu ovšem spousta nových lidí, které neznáme. Není to tak jako kdysi, dnes si žije každý sám pro sebe," pravila Eva Štenclová s tím, že v obci funguje klub důchodců, který je aktivní a schází se každý měsíc. „Je tu sportovní klub, který dělá akce pro děti, a máme tu i pekárnu," chválila život v Žermanicích.

O chybějících chodnících mluvila rovněž 58letá Věra. Vystoupila z autobusu, který přijel od Frýdku-Místku, a postěžovala si, že motoristé obcí projíždějí nepřiměřenou rychlostí. „Ty chodníky, ty jsou fakt nejhorší. To mě mrzí. Lidé tady jezdí do automobilky jak šílenci, na šichtu, ze šichty, je to auto za autem. Děti tu chodí z kopce a je to dost nebezpečné," řekla. „Já jsem tady ale velice spokojená. Přistěhovala jsem se tu před 26 lety, do své rodné obce už bych se nevrátila," zdůraznila. V Žermanicích se jí líbí pěkné hřiště a hospoda prý už „taky vypadá dobře".

„Starostka se stará, na tak malou dědinu tu máme všechno," prohlásila.

Vyjádření starostky Světlany Šipulové se v úterý nepodařilo získat. Již předloni redakci řekla, že obec chodník vybudovat chce, neboť „stávající cesta je pro děti velice nebezpečná". Lze ale říci, že většinu ostatních avizovaných projektů včetně hřiště se podařilo Žermanickým zrealizovat. V případě, že se k výstavbě chodníku objeví nové informace, se Deník k tématu vrátí.

Obec Žermanice.

Obec Žermanice.