Zima ještě neskončila, a na cestách v regionu se čím dál častěji objevují výtluky. Například pracovníci frýdecko-místeckých technických služeb už zalepili díry na mnoha místech ve městě. Studenou obalovanou směsí díry vyplní a následně je povrch zhutněn. Prioritou jsou především autobusové trasy.

„Od začátku roku byly takto opraveny například ulice E. Krásnohorské, T. G. Masaryka, Frýdlantská, Ostravská, Nádražní, 28. října, Míru, hlavní tahy v Lískovci a Skalici, během února to pak byly ulice Anenská, Pavlíkova, Křižíkova, Bezručova, E. Destinnové, I. J. Pešiny,“ vyjmenoval předseda představenstva společnosti TS Jaromír Kohut.

Upozornil, že takové opravy mají krátkodobou účinnost pouze do doby řádných oprav, které podle dlouholetých zkušeností začnou v dubnu. Jde tedy o řešení, které má sice kratší životnost než opravy horkým materiálem, ale efekt je rychlý a okamžitý.

Mnohačetné výtluky se totiž na frekventovaných místech pod koly vozidel stále více rozšiřují.

„Výtluky se tvoří na starších cestách, kde jsou spáry nebo praskliny, kam při oteplení zateče voda z deště nebo tajícího sněhu. Při poklesu teplot pod nulu voda zase zmrzne, zvětší svůj objem a začne vozovku trhat,“ popsal už před časem vedoucí frýdecko-místeckého střediska Správy silnic Moravskoslezského kraje Radomír Vlk. Tvorbě výtluků odolávají nově rekonstruované nebo celoplošně obnovené vozovky, jejichž povrch ještě nebyl silničním provozem nijak narušen.

Ředitel OKD Boleslav Kowalczyk.
Ředitel OKD Boleslav Kowalczyk končí