„Ráno bylo u nás tak minus šest stupňů. Nad Frýdlantem se na chvíli utvořila mlha, ale počasí na Solárce bylo pěkné a slunečné. Celková účast byla 910 lidí Tolik jsme rozdali diplomů, které nám se skončením akce před čtrnáctou hodinou došly. Hospoda otevřela i bufet, tentokrát nebyly žádné stížnosti,“ řekl redakci Svatopluk Dorda, předseda Tělovýchovné jednoty Ferrum Frýdlant nad Ostravicí, při které působí i Klub českých turistů.

„Největší nápor lidí byl tak od půl desáté do půl dvanácté,“ dodal s tím, že asi polovinu účastníků tvořili starší turisté. Na Ondřejník však zároveň v doprovodu rodičů o víkendu samy vyšly i zhruba pětileté děti.

Mezi účastníky byla řada lidí z Frýdlantu, Frýdku-Místku a Frenštátu pod Radhoštěm, procházku si ale nenechali ujít třeba zájemci z Přerova.

Tradice zimních výstupů na Ondřejník sice začala v roce 1982, historicky však navazuje na novoroční výstupy na Lysou horu, které se konaly už od roku 1977. Pořadatelé tak letos hovoří o dvaatřicátém ročníku akce. „Výstup na Lysou v roce 1981 zarazila Horská služba a nešlo se,“ vzpomínal Svatopluk Dorda. V roce 1986 byl podle něj zaznamenám dosavadní rekord v počtu účastníků, kterých bylo tehdy hned 2100. Na přelomu století to naopak bylo kolem pěti set zájemců. „Je to jako na houpačce, turisté jsou přelétaví,“ konstatoval předseda TJ Ferrum.

Tři výstupy zvládlo 42 nadšenců

Zda je mezi účastníky někdo, kdo absolvoval všechny ročníky, Svatopluk Dorda nevěděl. „Tuto statistiku nevedeme,“ poznamenal.

Sobotní výstup byl součástí třídílné akce, která ve stejný den mimo Ondřejník zahrnovala ještě výstupy na Helfštýn a Radhošť. „Trilogii“ zvládlo přesně dvaačtyřicet lidí, kteří dostali odznak. První kolo třídílné akce se konalo už v roce 1986, dosud se jich uskutečnilo devět. „Barvy odznaků se postupně mění,“ poznamenal Dorda.