„Na konci července to bude zprovozněno stoprocentně, ale možná to bude ještě dřív. Mám z toho obrovskou radost,“ prohlásila třinecká starostka Věra Palkovská po schůzce se stavbyvedoucím Janem Klimšou. Ten podle ní nevyloučil, že práce bude možné ještě víc urychlit.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Jakékoli zkrácení termínu je důležité například pro Ropici, přes kterou vede objízdná trasa pro kamiony, a pomůže i třineckému centru, v němž brzy začne být těsno kvůli výstavbě železničního koridoru. Oprava neborovského mostku z padesátých let minulého století odstartovala v polovině března a prakticky ihned se objevily komplikace, s nimiž nikdo nepočítal. Během čtyř dnů chtělo na nestabilní staveniště vjet na pět set kamionů.

Šoféry museli hlídat a usměrňovat policisté, kteří drželi nepřetržité hlídky. Palkovská říká, že na konci března se situace výrazně zlepšila, a to i díky tomu, že tabulí o částečné uzavírce v obou směrech přibylo.

„Požadovali jsme, aby tam byly doplněny dopravní značky a aby se zvýšil počet namátkových kontrol, což mělo pozitivní dopad. Ve čtvrtek jsem dostala informaci, že se počet těch kamionů snížil o osmdesát procent,“ uvedla. Upozornila ale, že městští a republikoví policisté museli minulý týden v místě stejně po celé dny hlídkovat. „Byli tam do pátku dvacet čtyři hodin nonstop, protože se prováděla betonáž a muselo se čekat i na zrání betonu,“ naznačila s tím, že případný průjezd kamionů by znamenal komplikace.

Ve městě už mezitím začala fungovat kamera, která snímá provoz na frekventované světelné křižovatce u autobusového stanoviště v Třinci-Starém Městě. Je umístěna na budově realitní kanceláře. „Měli k tomu velice pozitivní přístup. Pochopili to a vyšli nám vstříc,“ řekl ředitel městské policie Josef Kužma.

Údaje slouží i republikovým policistům. Jedná se o klíčovou křižovatku, kterou Kužma označil za „největší epicentrum“ dopravy v hutnickém městě. Policisté mají obavy, že případná nehoda znemožní průjezd městem, a chtějí mít proto na místo přímý záběr.

Podle Palkovské je pod kontrolou ulice 1. máje, křižovatka i celá lokalita stanoviště. „Ta kamera už tam zůstane nastálo,“ upozornila. Město už tři týdny pomocí web kamery monitoruje další kritické místo – malý kruhový objezd u „myší díry“. Aktuální situaci lze sledovat on-line na stránkách www.trinecko.cz.