„Tradice soutěže sahá až do roku 1997, kdy ještě pod názvem Svářeč proběhl první ročník. S každým rokem pak přibývalo soutěžících, partnerů i zkušeností a soutěž se profesionalizovala. Od třetího ročníku, tedy od roku 1999, se v souvislosti se získáním záštity hlavního partnera akce přejmenovala na Zlatý pohár Linde. O rok později se pak soutěž stala mezinárodní,“ řekl ředitel propagace a prezentace pořádající školy David Hejneš.

V roce 2003 se pořadatelům podařilo navázat vztahy s německým svářečským svazem DVS a od roku 2004 jezdí do Frýdku-Místku i soutěžící z Německa.

Mladí svářeči z České republiky, Slovenska, Polska a Německa měří své dovednosti ve svařování obalenou elektrodou, plamenem, v ochranné atmosféře a svařování nerezi. Samotné svařování probíhá v areálu Válcoven plechu Frýdek-Místek. „Dnes mi to moce nejde, ale uvidíme,“ svěřil se sedmnáctiletý svářeč z Polska. Účastníci z Čech a Moravy musí navíc prokázat i své znalosti v teoretické části soutěže.

Zlatý pohár Linde provází tradičně celá řada doprovodných akcí odborných a společenských. Odborníci, ale i zájemci z řad široké veřejnosti, mají každoročně možnost využít nabídky odborných přednášek a navštívit prezentační den firem s ukázkami nových technologii ve svařování.