V Třinci se pořádek na veřejných prostranstvích zlepšuje. Deníku to řekl David Rucki, který vede středisko komunálních odpadů ve firmě Nehlsen. „Možná i díky tomu, že ve spolupráci s městem rozšiřujeme odpadkové koše aby byly v optimálních místech a jejich objem byl dostatečný," naznačil vedoucí s tím, že si rovněž všímají nárůstu tříděného odpadu.

„Na druhou stranu je hodně nepořádných lidí, kteří odkládají odpadky mimo kontejnery. V Třinci jsou místa, kam lidé jezdí a jsou schopní vyložit třeba celou kuchyňskou linku, matrace nebo nábytek," doplnil Rucki. Pracovníci Nehlsenu podle něj každý týden objíždí se skříňovým autem sídlištní části v Lyžbicích, na Terase a Sosně. „To jsou oblasti, kde bydlí zhruba sedmnáct až dvacet tisíc lidí. Z těch tří částí svezeme týdně třicet kubíků odpadu, který je mimo nádoby," dodal vedoucí střediska.

Mírné zlepšení pořádku ve městě pozoruje i Jaromír Kohut, ředitel frýdecko-místeckých technických služeb. „Obecně bych se také přiklonil k tomu, že se to zlepšilo, ale nijak zásadně. Každodenně uklízíme v rámci rajónového čištění. Máme deset lidí, kteří brázdí město křížem krážem," popsal Kohut. Největší nepořádek je podle něj po „nočních tazích" v pátek a sobotu, zejména na místeckém náměstí nebo na sídlištích.

Problémy jsou také s odlehlými částmi města. „Stále se tvoří něco jako černé skládky na odlehlých místech, kde se vyskytují bezdomovci nebo kde se schází mládež," popsal Jaromír Kohut.

Starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová Deníku včera řekla, že situaci s nepořádkem na území města řeší operativně.

„V současné době to ale naštěstí není nijak hrozné. Máme takové zkušenosti, že se to většinou zhoršuje s nástupem léta, což má ovšem souvislost s tím, že k nám v tomto období proudí mnohem více turistů. Menší problémy způsobují i návštěvníci diskoték a zábav, kteří při nočních návratech do svých domovů na nějaké odpadkové koše nemyslí," upřesnila starostka Helena Pešatová, která poukázala i na nevhodné chování některých chatařů. „Protože se kolikrát zbavují biologického odpadu všude možně, rozhodli jsme se, že jim budeme nabízet kompostéry," dodala Pešatová s tím, že se mapují i černé skládky. „Do celorepublikové akce se zapojila i jedna naše škola, jejíž žáci budou pod dohledem učitelů zbavovat lesy různých odpadků. Už jsem jim nabídla, že se k nim přidám, abych rovněž pomohla," uzavřela Helena Pešatová.