„Nad úterním ránem se kolem čtvrté hodiny čtecí palubní jednotky přestaly vydávat, neboť elektronický systém úplně zkolaboval. Tato situace nejdříve vedla k rozhodnutí, které potvrdil pracovník policejního sboru Slovenské republiky v Čadci, že řidiči kamionů budou v úterý z hraničního přechodu průběžně pouštěni na území Slovenska i bez čteček. Slíbilo se jim, že je policisté na Slovensku nebudou za chybějící čtečky ve vozidlech pokutovat,“ vylíčil krajský policejní mluvčí Stanislav Sobol.

Toto rozhodnutí se mělo týkat pouze úterka. Poté si šoféři měli bezpodmínečně palubní jednotky zakoupit. Jinak by jim v případě jízdy zpět přes území Slovenské republiky v následujících dnech hrozily daleko vyšší sankce. Za několik hodin už bylo vše jinak. „Vzhledem k tomu, že na Policejním prezidiu v Bratislavě vydali k situaci na hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova nové rozhodnutí, musela se zrušit ranní informace o možnosti vjíždění na území Slovenska bez palubních jednotek. Kolegové ze Slovenska se totiž rozhodli vrátit k původnímu postupu, tedy k nákupu čtecích zařízení před vjezdem na území Slovenskem,“ potvrdil nečekaný obrat krajský policejní mluvčí Stanislav Sobol s tím, že po ránu se kolona zmenšila na 150 vozidel. „Předpokládá se ale, že přijíždějící kamiony znovu zaplní příjezdovou cestu k hraničními přechodu jako v pondělí,“ předpovídal Sobol. Osobní doprava k hraničnímu přechodu byla odkloněna přes starou silnici v Mostech u Jablunkova.

Dopravní kolaps nešlo přehlédnout. Redakce kontaktovala zaměstnance srubového hotelu Grůň v Mostech u Jablunkova, který se nachází kousek od uvedeného hraničního přechodu, aby zjistila, jestli se jich dopravní zácpa taky nějakým způsobem dotkla. „Samozřejmě tu kolonu sledujeme přímo z oken. Vypadá to opravdu hrozivě. Provoz našeho hotelu to ale nijak nenarušilo, neboť hosté k nám jezdí jinou cestou přes obec. Jedině se do problémů mohl dostat jen ten, kdo to tady moc dobře nezná,“ zamyslela se recepční hotelu Grůň.

Starosta Mostů Milan Procházka poznamenal, že jde čistě o záležitost hraničního přechodu. V centru obce se totiž doprava nezvýšila. „Osobáky jezdí normálně. Na obchvatu kamiony objedou a jedou dál. Nás to vůbec ničím neomezuje, nikdo tomu nevěnuje pozornost,“ pravil. Podle něj se počet kamionů stojících u hranic oproti pondělí nijak zásadně nezměnil.

„Zaplaťpánbůh už několik let existuje obchvat Mostů, kolaps postihl obec minimálně. Vnímá to akorát pár baráků, které jsou blízko,“ řekl v úterý redakci čtyřicetiletý muž, který žije poblíž hranice se Slovenskem. „Slováci absolutně nezvládli zavedení mýtného. A zase se potvrdilo, jak je úsek dlouhodobě přetížený kamiony,“ poznamenal muž. Podle něj si slovenská strana mohla uvědomit už na konci víkendu, že na hranicích vznikne poměrně velký problém. „Kamiony na jejich straně stály už v neděli, bylo tam úplně plné parkoviště,“ všiml si obyvatel Mostů. Kolona, kterou tvoří zejména polské a litevské náklaďáky, v pondělí stála až po takzvaný bocanovický most. „Večer mohla mít nějakých osm kilometrů, to už je síla,“ prohlásil muž z Jablunkovska.

Tíživou dopravní situaci u hraničního přechodu v Mostech u Jablunkova se policie snaží řešit i změnou značení. „Na Slovensko vede jeden jízdní pruh, v opačném směru ze Slovenska vedou dva pruhy. Aby se předešlo zablokování příjezdu na hraniční přechod, vedoucí odboru služby dopravní policie Jiří Zlý rozhodl, že dojde k přeznačení na jeden jízdní pruh ze Slovenska a dva pruhy na Slovensko,“ prozradil krajský policejní mluvčí Stanislav Sobol. V úterý 5. ledna kolem patnácté hodiny byla na místě asi 4, 5 kilometrů dlouhá kolona nákladních vozidel, která čítala přibližně 200 vozů. Ve spolupráci s místní firmou technických služeb je průběžně zajištěn monitoring stavu sjízdnosti. „Technika denně v noci projíždí celým úsekem a v případě potřeby solí komunikace k zajištění provozu. Provoz na místě dnem i nocí je zabezpečen přítomností minimálně tří dvojčlenných hlídek policistů Policie ČR. Osobní doprava je odkláněna na starou silnici přes obec Mosty u Jablunkova, zatím nebyly hlášena žádné problémy v této oblasti,“ dodal Stanislav Sobol. (sru)

MARTIN ŠRUBAŘ
MAREK CHOLEWA