Vedení obce na základě připomínek cestujících vyjednalo změnu, za kterou z obecního rozpočtu zaplatí více než 200 tisíc korun ročně. Nový jízdní řád linky číslo 3 začne platit začátkem března.

„Autobusy tam zajížděly ve větší míře před tím, než došlo k prosincové redukci spojů. Nám se podařilo domluvit, že šest spojů bude do Hodoňovic znovu zajíždět. Je to posílení jízdních řádů, které jsou nyní platné. Náklady spojené s tou úpravou jsou 218 tisíc korun," řekl místostarosta Bašky Martin Čajánek s tím, že celkově s touto úpravou je připojení na městskou hromadnou dopravu stojí přes 700 tisíc korun za rok.

Před prosincovou změnou obec podle místostarosty za zajíždění autobusů do Hodoňovic neplatila, což dříve potvrdila i mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Autobusy se totiž v Hodoňovicích otáčely. „S obcí Baška byla uzavřena smlouva na daný počet spojů. Z důvodu nevyhovujících podmínek pro otáčení autobusů na Letné musely některé spoje zajíždět až do Hodoňovic, a u této příležitosti tedy nabíraly také cestující. Linky tam ale zajížděly nad rámec smlouvy, to znamená, že Baška na jejich provoz nepřispívala. Nyní byly trasy linek pozměněny tak, aby jejich otáčení v Hodoňovicích nebylo nutné," řekla mluvčí. Dalším důvodem je nebezpečná křižovatka místní cesty se silnicí první třídy číslo 56. Autobusy musejí mezi zastávkami Transformátor a Kamenec silnici překřížit, nacházejí se totiž každá na jiné straně.

Omezení spojení autobusové linky 3 se ale lidem nelíbilo. Utrpěly zejména spoje ve směru z města, tudíž si stěžovali například rodiče školáků, že se děti špatně dostávají ze školy. Časovou mezeru vyplňují spoje linky 17, ale pouze částečně, což Deníku potvrdila i starostka Bašky Irena Babicová.

„Samozřejmě jsme zaznamenali odmítavé postoje našich občanů, a to především Hodoňovic, kterých se změny dotkly snad nejvíce," uvedl tehdy Martin Čajánek. Upozornil, že obec dané úpravy nepožadovala příprava a úprava jízdních řádů je podle něj v rukou frýdecko-místeckého magistrátu jako objednavatele služeb a ČSAD jako poskytovatele.

Vedení obce posbíralo připomínky lidí a začalo s magistrátem a poskytovatelem, kterým je ČSAD, jednat. Výsledkem jsou aktualizované jízdní řády „trojky", které budou platit od 5. března. Linky MHD v Hodoňovicích zajíždějí ke třem zastávkám, přičemž konečná je „Hodoňovice, Kamenec". Autobus tam nově přijíždí v časech 7.06, 14.32 nebo v 17.25 hodin.

Část nových spojů vyjíždí ze zastávky „Baška, Obecní úřad", kde je možný přestup ze spojů jedoucích z města, a pokračuje rovnou na zastávku Kamenec. Další nové spoje naopak Kamenec vynechávají a dojíždějí pouze do zastávky „Hodoňovice, škola" a pokračují zpět do centra Bašky.