Nové jízdní řády frýdecko-místecké „MHD zdarma", které začaly platit 11. prosince, mnohé nepotěšily. Týká se to především lidí z bašťanských Hodoňovic. V důsledku změn přišli dohromady o více než deset spojů. Problém mají i školáci, kteří dojíždějí do Frýdku-Místku.

„Samozřejmě jsme zaznamenali odmítavé postoje našich občanů, a to především Hodoňovic, kterých se změny dotkly snad nejvíce," uvedl místostarosta Bašky Martin Čajánek. Upozornil, že obec dané změny nepožadovala příprava a úprava jízdních řádů je podle něj v rukou frýdecko-místeckého magistrátu jako objednavatele služeb a ČSAD jako poskytovatele.

Linky MHD zajíždějí v Hodoňovicích ke třem zastávkám, přičemž konečná je Hodoňovice, Kamenec. Kvůli změnám z této zastávky už linka 3 nevyjíždí mimo jiné ve 12.48, 14.48 nebo 17.48 hodin. Kolem poledne si tak cestující mohou na „trojku" nechat zajít chuť autobus jede v 11.18 a pak až v 15.18 hodin. Časovou mezeru vyplňují spoje linky 17, ale pouze částečně, což Deníku potvrdila i starostka Bašky Irena Babicová.

Ještě více se změny dotkly linky číslo 3 ve směru z města. Na zastávku Kamenec přestaly přijíždět spoje v osmi časech. Přestože jsou doplněny dva nové příjezdy „trojky" a jeden „sedmnáctky", prodlevy mezi spoji se mnohdy zvýšily. Změny dopadly i na školáky, kteří dojíždějí do městských škol. „Lidé mají nedostatečné spojení s Frýdkem-Místkem i Baškou, a to včetně dětí, které se ze školy těžce dostávají musejí hodinu čekat ve městě, než mají přímý spoj domů," uvedla Irena Babicová.

KŘIŽOVATKA ŘIDIČE ZDRŽÍ AŽ O DESET MINUT

Proč změny nastaly? Provoz všech spojů před prosincovými úpravami byl podle přepravce drahý. Dalším argumentem je nebezpečná křižovatka autobusy musejí mezi hodoňovickými zastávkami transformátor a Kamenec přejet čtyřproudovou silnici první třídy s číslem 56. Jedna zastávka se totiž nachází napravo od silnice, druhá nalevo. Křížení silnice řidičům ztěžuje hustý provoz vozidel, jejichž řidiči navíc podle Babicové mnohdy nedodržují maximální povolenou rychlost. „Situace je tam nebezpečná i pro osobní auta," dodala starostka s tím, že autobusy tam nabírají i desetiminutová zpoždění. Podle vedení ČSAD se pak prodlevy přenášejí do ostatních linek.

V PLÁNU JE JEDNÁNÍ S MAGISTRÁTEM A ČSAD

„Argumentace průjezdu křižovatkou je zbytečná. Stačila by konečná zastávka Hodoňovice, transformátor. Nemáme se jak dostat ze školy a nejvytíženější spoj ve 14 hodin byl zrušen," napsal na facebookovou stránku obce Jan Ž. Názor se nelíbil dalšímu uživateli Radku T. „A ostatní šlapejte na Kamenec pěšky, že?" reagoval muž.

Situace by se mohla změnit. Vedení Bašky se kvůli tomu krátce po zahájení platnosti nových jízdních řádů sešlo se zástupci magistrátu. „Dohodli jsme se, že sesbíráme všechny požadavky na změny, které nám občané podávají. Jsme domluvení, že v prvním lednovém týdnu se sejdeme a budeme se snažit nejožahavější požadavky v co nejkratším termínu vyřešit," ujistila Irena Babicová. „Současně zaznělo, že vedení obce a následně zastupitelé mohou pak posoudit možnost zvýšení finanční spoluúčasti na provozu MHD v obci," doplnil Martin Čajánek.

Vedení Bašky chce vyřešit i bezpečnost křižovatky místní cesty se silnicí I/56. Jednat proto bude s krajským úřadem a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, které čtyřproudovku vlastní. Zástupci frýdecko-místeckého magistrátu nabídli podle Babicové při jednáních pomocnou ruku.