Nelíbí se mu, že němečtí společníci chtěli v minulých dnech nečekaně prosadit změnu společenské smlouvy a do firmy plánovali jmenovat druhého jednatele.

Petrov se o tom dozvěděl dva dny před konáním mimořádné valné hromady. Ta byla nakonec rozpuštěna, senátor si ale přesto myslí, že ve firmě s dvousetmilionovým obratem se odehrávají zvláštní věci.

Více k tématu si přečtěte v Souvisejících článcích

„Tím druhým jednatelem se má stát člověk, který už ve firmě pracuje – a byl tam dle mého názoru vybrán velice zvláštním způsobem. Mohl bych povyprávět, jakým způsobem proběhlo výběrové řízení na tohoto člověka,“ uvedl Petrov.

Chod firmy je ohrožen, píší lidé v e-mailech

Jediným jednatelem Nehlsenu je Tomáš Sabovčík, o němž Petrov tvrdí, že mu nechce dělat advokáta. Zdůraznil ale, že způsob, jakým Sabovčík firmu řídí, vedení města nekritizuje. „Já jsem dostal více než deset mailů od špičkových pracovníků Nehlsenu. Upozorňují na to, že v tom vedení se dějí naprosto mimořádné věci, které v podstatě ohrožují chod té společnosti,“ prohlásil senátor.

Kantor: Němci chtěli dva jednatele už dávno

Město Třinec na valných hromadách zastupuje místostarosta Ivo Kantor. Ten přitom tvrdí, že německá strana chtěla dosadit druhého jednatele do firmy už dávno. „Z důvodu, že v rámci firmy Nehlsen nějakým způsobem zadrhávala komunikace mezi vlastníky a panem jednatelem. V té době jsem druhého společníka přesvědčil, že tuto funkci nezavedeme,“ řekl Kantor. Dodal ale, že vznikla funkce finančního ředitele - a místo získal na jaře člověk, který uspěl ve dvoukolovém výběrovém řízení. „Nebyli tam nějací lidé z ulice,“ pravil Kantor.

„Na další valné hromadě Němci kvitovali, že se výrazně zlepšila komunikace, nicméně úlohy, které byly zadány panu jednateli Sabovčíkovi, nebyly realizovány,“ řekl Kantor s tím, že se jednalo o nákup pozemků a „x dalších věcí“. „Tudíž vznikl požadavek německé strany svolat mimořádnou valnou hromadu a člověka, který je tam již tři čtvrtě roku a pochopil fungování té firmy, povýšit na druhého jednatele,“ uvedl Kantor.

S jeho verzí Petrov nesouhlasí. „Věřte tomu, že to tak není,“ uvedl s odkazem na fakt, že dění ve firmě podrobně sleduje od jejího založení v polovině devadesátých let.

Obrat se zvýšil sedmkrát

„Vypěstovat takovou firmu do dnešní podoby, to dalo kus práce. Ta společnost funguje neuvěřitelně. Kdysi měla obrat řádově kolem třiceti milionů korun, v letošním roce s největší pravděpodobností překonají částku 200 milionů. Je to něco, čím by se naše město mohlo chlubit,“ konstatoval.

Diví se proto, že němečtí partneři chtějí co nejdříve prosadit tak zásadní změnu. „Nemluvím o panu Sabovčíkovi, já mluvím o atmosféře, která nastala poté, co ve firmě zjistili, jak se bude hlasovat,“ řekl Petrov. Podle něj by bylo hlasování o druhém jednateli mnohem nebezpečnější než změna společenské smlouvy.

Třinecká starostka Věra Palkovská tvrdí, že i ona se o záměru německé strany se dozvěděla až z programu na pozvánce. Uvedla, že Ivo Kantor nemá mandát o takto důležité věci hlasovat, protože se tím z časových důvodů nezabývali radní ani zastupitelé. Pokud by to ve spěchu udělali, bylo by to podle Palkovské „nekorektní a neseriózní“. Myslí si, že Petrov a Kantorem by měli spolu víc komunikovat.

Firma Nehlsen vznikla v září 1996. „Tato společnost byla jednou příčin toho, co se tady na radnici v letech 1996 a 1997 stalo. Technické služby v té době zažívaly ohromné otřesy a mávalo to celým městem,“ vzpomíná Petrov. „Tehdy se v podstatě nepovedl převod technických služeb na firmu Nehlsen a především personálně to bylo natolik slabé, že to „haprovalo“ ze všech stran. Tehdy se nám podařilo nějakým způsobem vyhledat pana Sabovčíka a domluvit se s německou stranou,“ připomněl senátor. Dnes je Nehlsen ziskovou firmou, její hodnota se odhaduje na stovky milionů korun. „Když to řeknu velice zjednodušeně, v tom roce založení společnost žila z 99 procent z rozpočtu města, veškeré tržby v podstatě pocházely z města Třince. Při tom současném obratu si dovolím tvrdit, že příjmy z města budou pod 40 procent. To znamená, že více než 60 procent ta společnost vyprodukuje v regionu, tím, že je dobrá, že porazila konkurenci. Myslím si, že se prezentuje velice kvalitní prací,“ uvedl Petrov. Místostarosta Ivo Kantor k celkovému obratu Nehlsenu upřesnil: „Letošní účetní rok snad uzavřeme na 220 milionech.“