Městská policie Frýdek-Místek zajistila pro zájemce takzvané tečkování kol syntetickou látku DNA už čtvrtý rok po sobě.

„Značení a evidence jízdních kol se bude od 4. dubna opět provádět v Kontaktním centru prevence v Křížovém podchodu poblíž místeckého náměstí Svobody," potvrdila vedoucí skupiny prevence Městské policie Frýdek-Místek Lenka Biolková s tím, že majitelé se s bicykly mohou do centra dostavit každé úterý od 8.30 do 12 a od 13 do 17 hodin. „Pro zaevidování je nutné mít s sebou čisté jízdní kolo, občanský průkaz, případně doklad o nabytí kola. V případě, že tento doklad někdo nemá, vyplní čestné prohlášení o nabytí značeného předmětu. Značit nebudeme jenom kola, ale také elektrokola, koloběžky a invalidní vozíky. Tato služba je zcela zdarma," upřesnila Lenka Biolková, která popsala samotný postup značení. „Požadovaný dopravní prostředek se označí zhruba na deseti místech mikroskopickými tečkami, aby ani majitel neviděl, které části jsou označeny. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání se provádí pomocí UV světla. K takto označenému jízdnímu kolu dostane majitel samolepku, kterou kolo označí na viditelném místě, aby případného zloděje odradil od krádeže," sdělila Lenka Biolková.

Práci strážníků někdy komplikuje znečištěné jízdní kolo, na kterém toto značení nedrží. „Proto upozorňujeme, že deštivé počasí a nízká teplota neumožňují provádět forenzní značení jízdních kol a invalidních vozíků. Značení by bylo nestabilní a viditelné pouhým okem, což by nemělo žádaný efekt," řekla Lenka Biolková.

O tento projekt byl v minulých letech enormní zájem i v Paskově. Proto se zástupci města se strážníky dohodli na prodloužení spolupráce. „Naše rozhodování netrvalo dlouho, neboť značení kol u nás slavilo velký úspěch. Podle mého odhadu si už přišlo kola označit několik set obyvatel. Protože se na všechny nedostalo, máme v plánu tuto akci spojit s jarním otevřením cyklostezky. Přesný termín ještě včas upřesníme," uzavřel starosta Paskova Petr Baďura.