Tómek Sochacki dokáže svým vtipným pojetím zaujmout i pro taková témata, jako jsou shody a rozdíly nářečí po naszymu na polské a české straně Těšínského Slezska. Není tedy divu, že se mu podařilo do živé diskuze zapojit i ty, kteří sice nářečí rozumí, ale sami nemluví. Sledovat, jak postupně opadá ostych i z introvertů, nebo těch, kteří přijeli z Moravy, a pokouší se hovořit po naszymu, dává naději, že nářečí jen tak nevymizí a stane se známější i za hranicemi Slezska.

Tómek Sochacki je autor oblíbeného youtubového kanálu Gwara Cieszyńska a zakladatel populární Facebookové skupiny Czieszyńsko rzecz po naszymu. Po naszymu vydal několik knih, například “Cieszyński Slabikorz a ku tymu cosik wierszym po naszymu” nebo “Starzikove vyrzóndzani, starzyne jodlo a kapke filozofie". A právě na jeho knížky, které se mimo jiné zabývají i těšínskou kuchyní, bylo v publiku několik dotazů.

Vražda z Čeladné se dostala do květnové části policejního kalendáře pro rok 2024. Foto se souhlasem Policie ČR
Neobjasněná vražda v Čeladné. Policisté neznají ani jméno oběti

Nejen na to, jak se jedlo na pravém a levém hřbetu Olše, ale i jak se zde žilo, pracovalo nebo chodilo na směnu na šachtu. Diskutovalo se tak horlivě, že youtuber slíbil, že nešlo o jeho poslední návštěvu v Třinci. „Myslím, že se do třinecké knihovny ještě vrátím,“ přislíbil Sochacki v poděkování na svém internetovém kanále.

Další tematické přednášky o dobovém koloritu budou v knihovně v Třinci pokračovat po letních prázdninách.