Zážitkové centrum Ursus svým pojetím patří k jedinečným v Beskydech. Návštěvníkům představuje hory i zdejší ekosystém. Centrum je rozdělné na tři stěžejní části.
„Nejhojněji navštěvovaná je interaktivní expozice U všeho byla a je voda, kde návštěvníci formou interaktivních, mechanických a audiovizuálních prvků odhalují svět přírody Beskyd. Druhou částí je interaktivní zahrada Zelený ráj, ve které návštěvníci mohou odhalovat taje přírody Beskyd prostřednictvím všech smyslů. Tedy zrakem, sluchem, čichem, hmatem, a to s podporou interaktivních prvků. V této části nechybí relaxační zóny, hravé prvky, bylinková zahrádka, vyvýšené záhony nebo motýlí louka,“ uvedla ředitelka zážitkového centra Ursus Jana Karpecká s tím, že jde o první ukázkovou přírodní zahradu v Moravskoslezském kraji, která musí splňovat kritéria přírodní zahrady.
Třetí část pak představuje promítání historicky prvního a jediného 3D dokumentu o Beskydech. „Vodícím prvkem v 3D dokumentu je voda. Cílem je, aby si diváci uvědomili, že nejcennější komoditou 21. století je voda. Hlavní důraz v tomto filmu je kladen na emoční stránku diváků, kdy jsou vtažení do filmu prostřednictvím krásných záběrů přírody Beskyd a za podmanivých tónů hudby. Film je beze slov,“ přiblížila Karpecká.
Když svět přírody Beskyd odhalují sami návštěvníci
Expozice zážitkového centra jsou koncipované tak, aby návštěvníci prostřednictvím interaktivních prvků a exponátů sami odhalovali svět přírody Beskyd.
„Máme celou řadu vzdělávacích zážitkových programů pro širokou škálu cílových skupin. Pro děti v mateřinkách, žáky základních škol, studenty středních škol, ale i pro skupiny dospělých z různých zájmových skupin. Dílčí části expozice propojujeme s přímým objevováním v přírodě. Účastníci programů mají např. možnost lovit hmyz, následně tento pozorovat, zkoumat pod lupou či mikroskopem. Objevují, jak vypadá živočich, rostlina, jaké jsou jejich strategie, jakou roli zastávají v ekosystému. Přímým pozorováním objevují zákonitosti přírody a její strategie, strategie přežití jednotlivých živočichů a rostlin a mnoho dalšího,“ popsala Karpecká.
Při návštěvě zážitkového centra Ursus si pak mají všichni především uvědomit, že Beskydy přináleží ke Karpatské soustavě, kde se nachází spousta vzácných druhů rostlin a živočichů, které se nacházejí právě jen v Karpatech, a tudíž i v Beskydech.
„Důležité je, aby si návštěvníci uvědomili, jaké skvosty a klenoty se nachází v regionu, ve kterém žijí. Proto není třeba hledat je někde v cizině, když je mají nadosah přímo tady kolem sebe. Motýli, brouci, vážky, chrostíci, obojživelníci, ptáci brodiví, šplhavci, dravci, sovy, čápi, savci či vzácné druhy rostlin. Karpatské louky jsou výjimečné a co do vzácnosti a množství biotopů předčí Alpy. V tomto ohledu se tak snažíme vést lidi ke změně myšlení a pozitivnímu přístupu k přírodě. Když si budeme vážit přírody, budeme si více vážit i ostatních lidí, budeme mít k ostatním úctu a respekt. V dnešní době velmi aktuální téma,“ poznamenala Karpecká.
„Je velmi skličující vidět přírodu ve stavu, v jakém se v současné době nachází. Když vidíme, kolik odpadků je v lese, v řekách a kolem nich, tak si říkáme, kde se to v lidech bere. Tím, že ztrácíme fyzický kontakt s přírodou, řezání dřeva, sušení sena, výsadba dřevin, plodin, starost o zvířata a mnohé další činnosti s přírodou spjaté, jsme se od přírody odpoutali, a právě toto způsobilo, že se lidi stali pohodlnými, lhostejnými k přírodě,“ uzavřela Karpecká.