S obřím bannerem u silnice si přitom někdo „pohrál“ hned dvakrát. A podruhé si k tomu musel přinést i žebřík.

Šéf mosteckého areálu Alois Martynek v pondělí odhadl, že škoda nepřesáhne deset tisíc korun, incident má ale podle něj spíše jiný, morální rozměr. „Podnikání v turistickém ruchu v době ekonomické krize je velmi obtížné, proto se snažíme oslovit co nejvíce turistů i z Polska. Bohužel někdo naši práci záměrně ničí,“ řekl Martynek.

Poznamenal, že na policii se oficiálně neobrátil, protože je přesvědčen, že pokud se výtržníky nepodařilo chytit přímo na místě, nelze je už nijak vypátrat. Je prý z 99 procent přesvědčen i o tom, že poutač někdo zlikvidoval jen kvůli tomu, že text byl v polském jazyce. A zřejmě se na tom podílelo víc lidí.

„Banner byl oboustranný – na jedné straně reklama letního programu, na druhé straně reklama lyžování. Týden po instalaci někdo odříznul nožem nebo ostrým předmětem spodní část banneru, na kterou dosáhl a měl ji nad hlavou, za další týden už byla vyříznuta téměř celá reklama. Nepřipadá nám to jako obyčejný vandalismus – akce musela být připravená, bez použití žebříku se druhá fáze likvidace nemohla uskutečnit. Nemyslím si, že to byl jedinec,“ míní Alois Martynek.

Ski areál měl dosud v tomto směru klid. „Již několik let máme v regionu několik reklamních bannerů, všechny v českém jazyce, nikdy se však nestalo, že by někdo je poškodil,“ konstatoval. „Je to vandalismus, nebo někomu vadí polské nápisy?“ Ski areál zvažuje, zda má cenu reklamu na stejném místě v Písku umístit znovu. „Pokud tam dáme nový banner, tak asi v jazyce českém. To mě trošku mrzí, protože to bylo vyloženě a cíleně děláno na polského klienta,“ pravil šéf mosteckého areálu. Zároveň nechápe fakt, že na Jablunkovsku je „zcela běžné“, že někdo ničí a poškozuje vjezdové a výjezdové tabule v polském jazyce.

Nedávno se to stalo v Hnojníku, počátkem loňského roku se ničení polských nápisů důrazně řešilo v Hrádku. Vedení obce tvrdilo, že jde o trestný čin, a pohrozilo, že do všeho zapojí policii. Poté dokonce zablokovalo diskusi na internetových stránkách obce, protože některé příspěvky přesáhly únosnou míru.