Také druhý pokus o vybudování 66hektarové zóny v Horních Tošanovicích provází silný odpor části místních obyvatel.

Hnojnický stavební úřad vede územní řízení, jehož účastníci se měli ozvat do čtvrtka 23. srpna. „Své připomínky jsme poslali,“ řekl redakci neoficiální mluvčí nespokojenců Stanislav Bartek. „Myslíme si, že stavba ovlivní zdraví lidí, silně narušena bude i pohoda bydlení. Za své peníze jsme nechali vypracovat posudek ke krajinnému rázu. Stál sedmnáct tisíc korun, skládalo se na něj poměrně dost občanů,“ dodal.

Se stavbou nesouhlasí ani sdružení Beskydčan. „Své připomínky a náměty jsme podali v termínu,“ potvrdila Deníku jednatelka Beskydčanu Šárka Košťálová.

Hnojnický úřad sice loni v říjnu rozhodl o umístění stavby, po odvolání sdružení Beskydčan ale krajský úřad vrátil věc k novému projednání. Ekolog Leo Košťál nedávno redakci řekl, že žádné zásadní změny v projektové dokumentaci nevidí. „Investor nechce couvnout, my taky ne. Je to bitva, musíme se porvat. Tak to prostě funguje,“ prohlásil Košťál.

Projekt předložila plzeňská firma KB Král. Její majitel Bohumil Král podle svých slov v opakovaném územním řízení žádné výrazné problémy neočekává. „Došlo k řadě dohod, myslím si, že jsme pro to udělali maximum,“ uvedl Král a dodal, že s realizací zóny počítá mezi březnem a květnem 2008. Leo Košťál se přitom netají tím, že Beskydčan bude chtít plzeňské firmě znepříjemnit život. „Rok to vydržíme. Doufáme, že panu Královi se to přestane líbit.“

V případě vydání stavebního povolení se prý ekologové obrátí na soud.