Hnojnický úřad loni v říjnu rozhodl o umístění stavby, po odvolání sdružení Beskydčan ale krajský úřad vrátil věc k novému projednání. Účastníci řízení nyní mohou své námitky a připomínky uplatnit do 23. srpna.

Projekt plzeňské firmy KB Král počítá i nadále s 66hektarovou zónou. „Řízení bylo teprve zahájeno, ještě jsme nestačili prostudovat podklady. Ale vypadá to, že žádné zásadní změny v projektové dokumentaci, které by ovlivnily životní prostředí místních lidí, nenastaly. Haly jsou stejně vysoké, jsou i na stejném místě. Je celkem jasné, že s tím nebudeme souhlasit,“ řekl redakci Leo Košťál z Beskydčanu. „Investor nechce couvnout, my taky ne. Je to bitva, musíme se porvat. Tak to prostě funguje,“ dodal Košťál.

Model budoucí podoby průmyslové zóny v Horních Tošanovicích.

Podle něj s projektem nesouhlasí více než polovina dospělých obyvatel obce. Starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák (SN 1) naopak uvedl, že investor změnil vše, co se Beskydčanu nelíbilo. „Firma doplnila věci, u kterých byly pochybnosti, lépe řečeno mohly být z pohledu životního prostředí napadnutelné. Přistoupila i na některé nadstandardní záležitosti. Další vývoj je těžké posoudit, záleží na tom, kdo se bude nebo nebude odvolávat,“ poznamenal Martiňák. Dodal, že postoj zastupitelů, kteří souhlasili ještě s původním projektem, se nemění. „Informace k zóně zastupitelé dostanou na jednání 13. srpna,“ řekl.

„Můj dojem je takový, že bychom se neměli setkat s nějakými zásadními problémy. Došlo k řadě dohod, myslím si, že jsme pro to udělali maximum,“ řekl Deníku majitel plzeňské firmy Bohumil Král. „S panem Košťálem jsem jednal. V květnu mi pak poslal sms zprávu, že už nebude činit žádné další kroky,“ tvrdí Král. Leo Košťál ale jeho verzi odmítl. „Protože mě pan Král vodil za nos, tak jsem odstoupil od role prostředníka mezi ním a místními obyvateli. Nyní zastupuji pouze občany, s ním nebudu vyjednávat,“ uvedl Košťál. Je přesvědčen o tom, že podnikatel smysl sms zprávy zkreslil. „Zpráva byla určena jemu, ale on ji s vlastním komentářem rozeslal starostům v Tošanovicích a Hnojníku,“ prohlásil. Plzeňská firma původně chtěla v loňském roce získat už i stavební povolení. Podle Bohumila Krále o průmyslovou zónu mají zájem firmy z Japonska, Francie, Nizozemska, Jižní Koreje i čeští podnikatelé. Část produkce má být určena také pro Hyundai v Nošovicích.

Doslovný text sms zprávy, kterou letos na jaře Leo Košťál adresoval podnikateli Bohumilu Královi (majitel plzeňské firmy ji později přeposlal starostům a nyní i redakci Deníku): Po jednání s místními občany odstupuje o.s. Beskydčan z dalšího vyjednávání o Vaších průmyslových zónách. Pokračujte v jednání s občany. Košťál.

Podle Košťála firma KB Král odmítá zveřejnit konkrétní informace o výrobě, kterou v Horních Tošanovicích plánuje. „Já jen vím, že to bude lehká průmyslová výroba a sklady. Ale pod tím si můžeme představit úplně všechno. Nejenže to neví lidé, ale ani úřady, které o zóně rozhodují,“ uvedl zástupce Beskydčanu. „Nepůjde o žádnou těžbu kamene, ale lehký průmysl, který potřebuje kvalitní, myslící a vzdělané lidi,“ reagoval Král. Dodal, že s realizací zóny počítá mezi březnem a květnem 2008. Košťál se přitom netají tím, že Beskydčan bude chtít plzeňské firmě znepříjemnit život. „Rok to vydržíme. Doufáme, že nakonec to pana Krále přestane bavit.“ V případě vydání stavebního povolení se ekologové s největší pravděpodobností obrátí na soud.