„Tato zvláštně vypadající houba se v naší zoo objevila již před několika lety v blízkosti bývalého výběhu nosorožců. Tentokrát ji lidé mohou najít hned zkraje hlavní návštěvnické trasy pod výběhem pand,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Domovinou této houby, která je nejedlá, je jihovýchodní Austrálie, Nový Zéland a Tasmánie. Do Evropy byla zavlečena ve 20. století. V mládí vypadá jako šedavé až hnědorůžové kulaté vajíčko napůl zanořené do půdy. Později toto vajíčko praskne a vyroste z něj asi deset centimetrů vysoký třeň, který nese červená ramena. Na ramenech často sedává hmyz, který pak roznáší po okolí výtrusy.

DALŠÍ NOVINKYZE ZOO

Mládě vzácného gibona

Dalším význemným chovatelského úspěchem ostravské zoo je nedávno narozené mládě gibona bělolícího (Nomascus leucogenys), který patří k nejvzácnějším druhům gibonů ve volné přírodě a je vůbec nejvzácnějším gibonem chovaným v lidské péči.

Mládě se narodilo 26. května 2011 jako historicky první mládě gibona bělolícího v Zoo Ostrava. Jeho matkou (prvorodičkou) je jedenáctiletá samice Sulu, která k nám přicestovala loni na podzim ze Zoo Duisburg v Německu. Otcem je šestnáctiletý samec Rascal, který je v naší zoo od srpna 2008 a přicestoval ze španělské Zoo La Frontiera, místo jeho narození je ale také Duisburg. Mládě zatím tráví veškerý čas u své mámy, která se o ně pečlivé stará.

"Zatím nevíme, zda se jedná o samičku či samečka, a je možné, že se to nedozvíme několik následujících let," řekla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

"U tohoto druhu gibona je nápadná pohlavní dvojtvárnost – samec má srst zbarvenou černě s bílými licousy, samice žluto-hnědě. Mláďata gibonů obojího pohlaví se však u tohoto rodu rodí zbarvená světle, s růžovým obličejem a končetinami. Během prvního měsíce mláděti obličej a končetiny ztmavnou, okolo půl roku věku se jeho srst postupně zbarvuje do černa a teprve okolo 6-7 let začínají samičky světlat a samci už zůstávají černí. Z tohoto důvodu tedy není vůbec jednoduché určit během prvních let života mláďat, zda se jedná o samičku nebo o samce," vysvětlila dále.

Noční prohlídky

Co se děje v zoo po zavírací době? Jak se chovají zvířata po setmění? To se lidé mohou dozvědět při procházce večerní zahradou každou prázdninovou sobotu.

„Zájemci budou moci zažít, jak vypadá zoo po zavírací době, a hlavně pozorovat chování zvířat, které je navečer jiné než během dne. Zejména zvířata soumračná a noční bývají v tuto dobu daleko aktivnější, například kočkovité šelmy, pandy nebo dikobrazi,“ vyjmenovala mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Komentované prohlídky začínají vždy v osm hodin, první se koná už 2. července. Délka prohlídky je asi dvě a půl až tři hodiny. Místo je dobré si dopředu zarezervovat na čísle 596 241 269.

Ostravská zoo čeká letos rekordní návštěvnost

Branou ostravské zoo prošel minulý čtvrtek dvousettisící návštěvník. Je to rekordní návštěvnost, takový počet návštěvníků zoo v minulých letech registrovala až začátkem července.

„Pokud bychom se zvýšené přízni návštěvníků těšili i nadále, můžeme se letos dočkat rekordní návštěvnosti,“ řekla mluvčí zoo Šárka Kalousková.
Jubilejním návštěvníkem byl Polák. Arkadiusz Żabka do zoo přijel se svou rodinou z nedalekého polského města Rybniku.

Podle Kalouskové návštěvníků z Polska stále přibývá. „Z přilehlé příhraniční oblasti je pro ně nejbližší zoologická zahrada právě v Ostravě. To je důvodem, proč v zoo přibývá informačních tabulí, cedulek a dalších materiálů rovněž v polském jazyce,“ uvedla Kalousková.

Ostravská zoo láká návštěvníky na řadu nově otevřených expozic. Z mláďat se největšímu zájmu těší malá sloní samička narozená 12. dubna.