„Je to zvíře určené pro pražskou zoo, ale nějakou dobu, než dospěje pohlavně, zůstane u nás,“ potvrdil mluvčí ostravské zoo Stanislav Derlich.

Venkovní výběh pro pandy červené, který je letošní největší investicí ostravské zoo, se má otevírat koncem května. Původně se tam měla přemístit pandí babička, která do ostravské zoo přišla loni v červenci a pobývala v upraveném výběhu po medvědech. Začátkem roku však bohužel umřela.

„Mladý pandí samec bude nejen atraktivní pro návštěvníky, ale zoo to pomůže při získání pandího páru na stálo, o který už delší dobu usilujeme,“ vysvětlil Derlich.

Získat chovný pár totiž není – a obzvlášť pro prvochovatele, jakou je ostravská zoo – vůbec jednoduché. O přidělení pand rozhoduje koordinátor Evropských chovných programů a pořadník je dlouhý. Na celém světě se chová jen asi pět set pand červených. Novým chovatelům koordinátor zpravidla nejprve přiděluje například přestárlé zvíře, aby sbírali cenné zkušenosti.

Samec Pat, který zamíří načas se souhlasem koordinátora chovu do Ostravy, se narodil loni v Zoo v Ústí nad Labem společně se svým bratrem Matem. „Minulý týden jsme je oddělovali od rodičů, teď si zvykají žít sami a v podstatě už čekají na transport,“ uvedla mluvčí Zoo Ústí nad Labem Věra Vrabcová.

Pandí mláďata musejí v určitém čase rodiče opustit, například proto, aby se předešlo páření s příbuznými. Podle rozhodnutí koordinátora chovu pand červených poputuje za několik týdnů Mat do německého Kronbergu, Pat zůstane v České republice. Dvojí stěhování by podle Vrabcové samce Pata nemělo příliš vyvést z míry. „Nejsou to tak konzervativní zvířata, pandy se smíří s tím, jak to je,“ dodala Vrabcová.