Nová expozice mohla být vybudována díky finanční podpoře společnosti ArcelorMittal Ostrava, která na její výstavbu věnovala částku 2,2 milionu korun. Slavnostního otevření výběhu se zúčastní přibližně sto padesát dětí z několika základních škol, pro které bude připravena vědomostní soutěž.

„Expozice pro pandy červené vyrostla v místě již dříve zdemolovaných starých voliér ptáků a částečně zasahuje do výběhu jelenů milu, který v této části rovněž doznal výrazných změn. Do nové expozice se podařilo dočasně získat mladého samce, který se narodil loni v Zoo Ústí nad Labem,“ sdělil mluvčí zoo Stanislav Derlich.

Součástí komplexu bude i nová expozice jeřábů bělošíjích. Jedná se o velmi vzácný a ohrožený ptačí druh, který ostravská zoo dosud nikdy nechovala. Výstavba této expozice byla zahájena na podzim loňského roku a s jejím otevřením se počítá v průběhu června.

Expozice volně navazuje na již existující Čínskou zahradu a spolu s úpravou výběhu pro jeleny milu a s expozicí pro pandy spoluvytváří komplex zaměřený na vzácnou a ohroženou faunu východní Asie. Součástí expozice jeřábů je rovněž vyhlídka na jeleny, která je přístupná také handicapovaným návštěvníkům. Expozice jeřábů stála asi dva miliony korun mohla a z velké části byla hrazena městem Ostrava. Menší částkou ve výši 150 tisíc korun přispěla Nadace ČEZ.