Oproti vyhlášce, která platila ve Frýdku-Místku od roku 2008, se podmínky zpřísnily. Lokality, ve kterých platí zákaz konzumace alkoholu, sice zůstaly stejné, nově je ale zákaz rozšířen do většího okruhu. Do ploch veřejného prostranství se zákazem pití alkoholu patří nejen autobusové nebo vlakové nádraží, ale i okolí vzdálené sto metrů od obou budov. To samé platí také v případě nemocnice, kulturního domu ve Frýdku, obchodů, škol, úřadů, kostelů, dětských hřišť nebo kin. Dosud šlo jen o okolních padesát metrů. Zákaz se nově vztahuje i na okolí sadů Bedřicha Smetany.

50 METRŮ BYLO MÁLO

„Vzdálenost 50 metrů zákazu popíjení alkoholu od prodejen alkoholu se ukázala jako nedostatečná, zejména v sídlištní zástavbě," konstatovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

V nově schválené vyhlášce navíc přibyl bod, který zakazuje kouřit na dětských hřištích a v jejich okolí do 10 metrů. „Není výjimkou, že na lavičkách u hřišť se tvoří hloučky kouřících mladých lidí, kteří se navíc chovají velice hlučně a obtěžují okolí nejen kouřem, ale i vulgární mluvou, kterou slyší i malé děti. Díky zákazu kouření by se měly lavičky u hřišť stát pro tyto skupinky méně atraktivními," doplnila mluvčí.

Zákaz se nevztahuje na konzumaci alkoholických nápojů z prodeje při pořádání kulturních a sportovních akcí a trhů. Tato obecně závazná vyhláška nabývá účinnosti v říjnu.

Vyhlášku o zákazu požívání alkoholu na veřejném prostranství nedávno rozšířili o další plochy také v Třinci. Konkrétně o úsek, který tvoří začátek Nádražní ulice ve směru jízdy od Českého Těšína do Třince a končí mostem přes potok Líštnice. Součástí tohoto úseku jsou veškeré chodníky a přilehlá prostranství spojená s autobusovou a železniční dopravou, včetně ostatních ploch ohraničených na jedné straně břehem a na opačné straně oplocením. „V souvislosti s rekonstrukcí nádraží vzniklo v jeho těsné blízkosti nové hezké prostranství, proto bylo rozšíření působnosti vyhlášky velmi žádoucí," komentoval vyhlášku místostarosta Třince Ivo Kaleta. Vyhláška platí od května.