„Ambulance jsou momentálně plně obsazené, průběžně ale přijímáme další pacienty. Čekací listina má okolo dvou tisíc lidí,“ konstatovala Michaela Konečná z Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Problémy se tu snaží řešit a k současným třem stomatologickým ordinacím ve druhém patře budovy J přibude na jaře čtvrtá. „Bude přijímat pacienty na základě čekací listiny. Spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami na zajištění péče pro osoby bez dlouhodobé registrace u zubního lékaře,“ doplnila.

Prioritou je pohotovost

Nemocnice si Michaely Konečné uvědomuje, že ve Frýdku-Místku je potřeba zubní pohotovost a je připravena poskytnout plně vybavenou ambulanci k zajištění jejího chodu. Za prioritu považuje vznik stomatologické pohotovosti také místní radnice.

„Z rozpočtu jsme vyčlenili milion korun na dokrytí platů zubařům, kraj však tuto pomoc odmítl. Podpoříme tedy zubaře, kteří u nás chtějí zřídit ordinaci a jsme otevřeni jednání o jejich požadavcích,“ ujistila mluvčí Frýdku-Místku Jana Musálková Jeckelová.

Dětské oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku
Dětská pohotovost ve Frýdku-Místku. Stálý nedostatek lékařů

Poslední schůzku na téma pohotovosti mělo vedení nemocnice se zástupci stomatologické komory, Moravskoslezského kraje a města už téměř před rokem. Na jednáních padlo, že odměny pro lékaře na pohotovosti by se měly pohybovat výrazně výše, než je u zubaře běžné. V Moravskoslezském kraji je podle Konečné obvyklá částka osm set korun za hodinu práce.

„Pro vedení nemocnice je neakceptovatelné, aby se lékařům a instrumentářkám za služby na zubní pohotovosti nabízely násobně vyšší hodinové sazby než kolegům z jiných pohotovostních služeb,“ zdůraznila mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku. Přeplacení zubařů byl podle ní způsobovalo problémy i jinde.

Program stomatologie

Z průzkumu, které si nechalo zpracovat hejtmanství, vyplývá, že v Moravskoslezském kraji nemá svého stomatologa více než sto padesát tisíc lidí. Lékařská fakulta Ostravské univerzity vyvíjí úsilí k získání akreditace ke studijnímu programu stomatologie, hovoří se zaměstnávání zahraničních zubařů a také bonifikaci za nově přijaté pacienty.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity aktuálně dokončuje výukové prostory pro budoucí studenty stomatologie.
Konec nedostatku zubařů? Ostravská univerzita bude mít program stomatologie

“Situace se zubaři byla podceňována a zanedbávána léta, nepůjde ji vyřešit hned,” upozorňuje krajský koordinátor České stomatologické komory Vítězslav Hahn. „Jde tady také o posílení zodpovědnosti veřejnosti. Prevencí, péči o chrup a dentální hygienou,“ uzavřel.