Frýdek-Místek hledá další místo ve městě, které by si zasloužilo vylepšit. V teprve druhém ročníku participativního projektu s názvem ZAPOJ F-M opět vyzývá občany, aby se účastnili přípravy proměny. Tentokrát lidé mohli nově zasílat nápady na konkrétní místa dle svého uvážení. Nejčastěji měli zájem o vybudování dětského hřiště nebo o úpravu různých nevyužívaných zákoutí.

„V pilotním ročníku jsme lidem představili devět lokalit vybraných členy Komise pro územní plánování a architekturu, následně obyvatelé zvolili proměnu Zátiší. Tentokrát mohli občané po určitou dobu zasílat své nápady na e-mail, všechny jsem je shromáždila a teprve poté komise vybrala ty nejvhodnější tipy. Podněty nezařazenými do projektu se budou zabývat příslušné odbory,“ vysvětlila hlavní architektka města Lucie Šidlová.

Lokality ke zvelebení vybrány. Radnice představuje devět míst ve městě, které v rámci pilotního ročníku participativního rozpočtu vytipovali členové Komise pro územní plánování a architekturu.
Devět zanedbaných míst Frýdku-Místku, pojďte vybrat, které se má změnit

Obyvatelé města budou moci pro svůj tip hlasovat v anketě, buď v aplikaci MUNIPOLIS, nebo fyzicky na informacích magistrátu v Radniční ulici 1148, a to od 1. února po dobu tří týdnů.

„Uplatnit participaci, tedy spolurozhodování občanů na realizaci jimi vybraného záměru jsme si vyzkoušeli v loňském roce a výsledkem je proměna odpočinkového místa na kraji Frýdeckého lesa, tzv. Zátiší. Na místě nyní v souladu s časovým harmonogramem proběhla část úprav, proměna bude podle plánu kompletně dokončena v první polovině letošního roku,“ upřesnil náměstek primátora pro rozpočet, investice, finance a participaci Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Sportování dětí.
Vraťme dětem pohyb. Frýdek-Místek rozjíždí projekt sportování dětí s profíky

Na oblíbeném Zátiší Technické služby F-M odstranily posezení, které už dosloužilo, a začaly s instalací nových prvků. Obyvatelé navrhovali, aby místo zůstalo poklidnou zastávkou při výletech, a město proto přizpůsobilo úpravu místa jejich většinovému přání.

„Lidé budou moci na Zátiší posedět na různých typech laviček nebo se procvičit na workoutových prvcích, obnovy se dočká i původní pódium. Stejně jako při přípravě této proměny, i nyní město v následných krocích zadá dotazníkové šetření, pozve obyvatele na plánovací den na vybraném místě a bude sbírat jejich připomínky k vypracovanému návrhu,“ dodala hlavní architektka Lucie Šidlová.

Startuje rekonstrukce budovy bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Jde zároveň o první z proměn lokality na novou městskou čtvrť.
Frýdek-Místek buduje novou městskou čtvrť. Těšínská ulice se změní k nepoznání

Realizace návrhu bude probíhat od září 2023 do konce 1. poloviny příštího roku.

Do ankety v aplikaci MUNIPOLIS se lidé od 1. února budou moci dostat také prostřednictvím QR kódu (najdou ho i v únorovém Zpravodaji F-M). Na informacích magistrátu bude hlasování probíhat formou předtištěných lístečků, které budou k vyzvednutí tamtéž. Jednotlivé kroky participativního projektu budou probíhat stejně jako v pilotním ročníku podle předem stanoveného harmonogramu (viz harmonogram).