„Psi se dokáží velmi rychle pohybovat na sněhu i v oranici, kde se srnčí svými kopýtky boří a unikají obtížně. Před většími plemeny prakticky nemá šanci na únik. Proto se nestyďme použít na procházkách pro svého miláčka vodítko, zvláště pokud se jedná o větší plemeno. Chráníme nejenom krásu přírody, ale i svého pejska,“ upozornil Jiří Šilha, pověřený pracovník Českomoravské myslivecké jednoty pro styk s médii.

Pokud podle něj zvěř při štvanici unikne, neznamená to její přežití, protože za mrazivého počasí ledový vzduch dokáže způsobit záněty horních cest dýchacích či zápal plic.

Šilha navíc poukázal i na další nešvar, který má souvislost s Vánocemi. „Častým přáním dětí pro volbu dárku je i štěňátko. Rodiče by k tomu měli přistoupit s dobrou rozvahou a volbu plemene přizpůsobit i možnostem, které jsou jim schopni poskytnout. Předejdou tak mnohým problémům,“ vysvětlil s tím, že naopak pořízení loveckého psa je pro děti výhodné. „Mají možnost seberealizace a mohou přirozeným způsobem pěstovat dobrý vztah k přírodě prostřednictvím myslivosti.“